Modules
  • Ana Sayfa
  • AvantGo
  • Downloads
  • FAQ
  • Feedback
  • Forums
  • Journal
  • Private Messages
  • Recommend Us
  • Search
  • Statistics
  • Stories Archive
  • Submit News
  • Surveys
  • Top 10
  • Topics
  • Web Links
  • Your Account

• Who's Online
    Şu an sitede, 2 ziyaretçi ve 0 üye bulunuyor.

Henüz üye değilseniz, Buraya tıklayarak ücretsiz kayıt olabilirsiniz.

Languages
    Site Lisanını Seçin

FrpWorld.Com :: View topic - metal vs rap
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

metal vs rap View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 1:49 am Reply with quoteBack to top

Millet siz naptınız ya? Ã?zellikle Arabeski müzikten saymıyorum dediÄ?iniz için sizi tebrik etmem gerek? Ve Metal dinlemediÄ?iniz dönemi müzikten anlamadıÄ?ınız dönem olarak nitelendirmiÅ?siniz.

Müzikten önce anlayıÅ?ı anlamak gerek öyleyse.

Ben Rap dinlemem ama dinleyenlere de bir Å?ey demem.Metal de dinlerim arabesk de dinlerim. Kötü müzik türü yoktur, kötü icra edenler vardır. Mesela Ä°brahim Tatlıses'in Å?arkılarını sevmem ama Ferdi Tayfur'unkileri severim. Yani Ä°brahim Tatlıses yüzünden arabesk kötü diyebilir miyim?

Lütfen siz dinlemeseniz de saygılı olun biraz daha.

Ayrıca site ahalisinin %99'u metalci olduÄ?u için ankette metal çıkması doÄ?aldır.

edit: Zaten bu Metal'in yanındaki iki ünlem iÅ?aretini ve Rap'in ilk harfinin küçükle yazılmasından da anlaÅ?ılıyor.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 3:01 am Reply with quoteBack to top

DemiÃ…?tim Wes_Dex Razz

Yalnız metal iÅ?aretleyenlerin dinlediklerine bakıyorum da rap dinleselermiÅ? daha iyiymiÅ? Very Happy
    Back to top View user's profileSend private message
    WeS_DeX
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 3:17 am Reply with quoteBack to top

SöylediÄ?im bazı kelimeler Edmond ustayı kızdırmıÅ? sanırım ama bir iki ufak Å?eye deÄ?ineceÄ?im. Smile

Å?öyle herkesin mesajına göz gezdirdim, kimse arabeski müzikten saymadıÄ?ını belirtmemiÅ? ve kimse metal dinlemediÄ?i dönemi, müzikten anlamadıÄ?ı dönem olarak nitelendirmemiÅ?.

Söylediklerini üzerime alındım çünkü söylediklerine en yakın anlamı taÅ?ıyan mesajı ben atmıÅ?ım.

Bende söylemiÅ?im ki;

-Arabeske hiç müzik gözüyle bakamadım (bakmadım deÄ?il, bakamadım, aradaki farkı söylememe gerek yok sanırım)
    -Rape de hiç müzik gözüyle baktıÄ?ımı hatırlamıyorum (sonrasında belirttiÄ?im gibi 4. sınıf yakınlarında biraz dinlediÄ?imi söyledim)

Metale baÅ?lamadan önceki dönemi de, müzikten anlamadıÄ?ım dönem olarak belirtmedim. SöylediÄ?im tek "saygısızca" kelimesine yakın cümle ise;

"Bence ikisi de birbirinden beter, aralarında hangisinin üstün olduÄ?u fark etmez. Zaten lider belli" cümlesiydi. Ankete yanıt vermediÄ?im için, metalin açık ara fark açtıÄ?ını sizlerin yorumlarınızdan, sitenin %99'unun metalci olduÄ?unu da senin yorumundan anladım.

Ayrıca kötü müzik yoktur, kötü icra edilen müzik vardır cümlesinde Bogus'a da Edmond'a da katılmıyorum. Kötü müzik vardır. Her zaman olacaktır.

Söylediklerim yanlıÅ? anlaÅ?ılmasın lütfen. Saygılarımla...

Edit: Lider belli derken tek liderden bahsettim, onuda belirteyim. Bana göre lider Oldschool Death Metal'dir. Ne Rap, Ne arabesk, Ne pop, Ne Funk, Ne Punk, ne de diÄ?er Metal türleri vs.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 5:02 am Reply with quoteBack to top

Bogus wrote:
    Rap müzikten pek hazetmediÄ?imi söylemek zorundayım ama kötü müzik yoktur. Kötü icra edilen müzik vardır.

rap kötü müziktir anlamında söylemedim, rap gerçekten müzik deÄ?il melodi yok, enstruman yok, estetik yok, sanat yok, söz yok(onlar söz deÄ?il laf), emek yok, edep yok, kızların üzerinde kıyafet yok.

Å?aka bir yana müziÄ?in genel tanımına uymuyor, müziÄ?in temel öÄ?elerinden tını, frekans ve yoÄ?unluk gibi özellikleri yok. sadece arkada basit bir ritm ve önde birÅ?eyler geveleyen birileri.

Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan,
    Bulan ya da kaçıran kiÅ?iyi, bir Silm
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 6:03 am Reply with quoteBack to top

Gerçekten ukalalık yapmak için yazmıyorum bunları, sadece öÄ?rendiÄ?im Å?eyleri paylaÅ?acaÄ?ım. Ã?niversite'de mühendislik okudum ama seçmeli ders olarak JANUSZ SZPROT isimli bir polonyalı'dan Müzik Teorisi dersi almıÅ?tım. Ä°smini arayın isterseniz internette, camiasında oldukça bilinen bir Jazz ustası.

Ders müzik teorisi olduÄ?u için esasında esaslı bir müzik yeteneÄ?ine ihityaç yoktu. Genel olarak hangi müzik türlerinin nasıl ortaya çıktıÄ?ını, nelerden esinlendiklerini, ve hangi ritimleri kullandıklarını öÄ?rendik.

Kötü Müzik yoktur, kötü icra edilen müzik vardır lafını da ilk ondan öÄ?rendim. Duydum demiyorum, öÄ?rendim çünkü ilk dinlediÄ?imizde bize kötü gelen türküden, afrika tamtamlarına, arabeske, klasik müziÄ?e, metalden popa her müzik türünün iyi ve kötü icra ediliÅ?ini dinledik. Ä°yiyi kötüsünden ayıran farkları öÄ?rendik. BeÄ?enmesek de müziÄ?in türünü, iyi müziÄ?in hakkını nasıl verebileceÄ?imizi anladık.

Bunu size burada yazarak anlatamam, ondan öÄ?renmeniz gerek ama gerçekten beni kötü müzik türünün olmadıÄ?ına, kötü icra edilien müziÄ?in olduÄ?una inandırmıÅ?tı. Ã?stelik tamamen zevklere dayalı sandıÄ?ımız bir konuda...

Ama müzik öyle deÄ?il iÅ?te. Tamam zevke hitap ediyor ama temelinde gerçekten matematiksel bir tutarlılık var. Sadece duygu yok, aynı zamanda zeka da var. Ve zeka mutlaka kendisini müzikte ön plana çıkartabiliyor.

�rnek olarak Ceza'yı verdim. Bence Ceza'nın solisti zeki birisi ve bunu eserlerine yansıtabiliyor. Eminem'de öyle. -iyi icra edilen rap'e örnek olarak-

Rap'in müzik olmadıÄ?ını söylüyorsunuz. DoÄ?rudur, ortaya çıkıÅ?ı müzik deÄ?ildir en azından ama zamanla müziÄ?e dönüÅ?müÅ?tür ve bu günümüzde halen gerçekleÅ?mekte olduÄ?u için aslında biz bunu anlayamıyoruz. Bundan bir 100 sene sonra baktıÄ?ımızda Rap'e daha doÄ?ru yorumlarda bulunabileceÄ?iz.

KendiliÄ?inden evrimleÅ?ip müziÄ?e dönüÅ?en tek Å?ey Rap deÄ?il üstelik. Mesela Blues aslında kölelerin kendi vatanlarından getirdikleri ezgileri, beyazların dünyasında çalıÅ?ırken batı ritmiyle harmanlayarak oluÅ?turdukları ve çalıÅ?ırken söyledikleri Å?iirlerin nakaratlara, ardından da müziÄ?e dönüÅ?mesi.

Ya Türküler? Sözlü edebiyatın kolay hatırlanmasını saÄ?layan ezgilerle baÅ?layan, ardından müzik olarak adlandırdıÄ?ımız kültürel ritüeller aslında. Kına gecelerinde söylenen, düÄ?ünlerde söylenen, cenazede, aÄ?ıtta, aÅ?kta söylenen sözlerin zamanla ezgi, ardından ritim ve nihayet daha kompleks, müzik diye adlandırdıÄ?ımız olguya dönüÅ?mesi.

Ve iÅ?in daha da güzeli, müzik tahmin edemeyeceÄ?iniz kadar dile baÄ?lı. Dil nasıl evrimleÅ?erek oluÅ?an bir Å?eyse müzik de öyle.

Dil nasıl bizim kendimizi bir tür ifade ediÅ? biçimimiz ise, müzik de bu ifade ediÅ? Å?eklimizden yanına bazı öÄ?eleri de alarak oluÅ?an bir ifade ediÅ? biçimi.

Metal veya klasik müzik ile karÅ?ılaÅ?tırıp Rap'e müzik deÄ?il demek kolaya kaçmak olur. Metal müzik klasik müzik ile baÅ?layıp zamanla Blues, ardından Rock'n Roll ve nihayet distortion'ın ve kuvvetli amfilerin bulunması ile arkasına 80'lerin kültürel deÄ?erleri de alan olgun bir müzik dalı. GeçmiÅ?i ve geleceÄ?i var. Bu kadar farklı alt türünün olması da olgunluÄ?undan ve geçmiÅ?inden kaynaklanıyor.

Hala Rap'den çok hazetmediÄ?imi söylüyorum ama onu müzik deÄ?il diyerek kestirip atmak o kadar kolay deÄ?il. MüziÄ?in ne olduÄ?unu, nasıl ortaya çıkıp nasıl geliÅ?ip evrimleÅ?tiÄ?ini anlamadan bir Å?eye müzik deÄ?il demek doÄ?ru deÄ?il çünkü.

Rap Å?u anda bile alt türlerini yaratmaya, daha çok melodi ve enstrümanla birleÅ?meye baÅ?ladı zaten. Ve bence müzik oldu artık.

Ä°Å?te böyle, bunu paylaÅ?mak istedim sadece.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 6:50 am Reply with quoteBack to top

haksız olduÄ?unu söyleyemem. ama rap sonuçta söze dayalı olan bir müzik(!) türü. arkasına bazen klasik müzik genellikle de bir blues parçasının konulması rap i tek baÅ?ına müzik yapmaya yeter mi bilmiyorum. sonuçta müzik söze baÄ?lı deÄ?ildir. sözsüz müzik olabilir, sözlü olduÄ?u zaman Å?arkı olur. bir rap Å?arkısından sözleri çıkardıÄ?ınız zaman geriye kalan Å?ey ya hiçbirÅ?ey yada saksafonlu clean tonda gitarlı falan bir blues parçasıdır. her müzik türü kendi enstrümanlarına sahiptir. rap in sanırım turntable dıÅ?ında kendine ait bir çalgı aleti yok. oda pek alıÅ?tıÄ?ımız türden deÄ?il, daha çok bilgisayar destekli. ama dediÄ?in gibi müzik türleri evrimleÅ?iyor ve zamanla rap de belki kendi enstrümanlarını yaratacak ya da turntable ı olaÄ?an bir müzik aleti olarak kabulleneceÄ?iz..

Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan,
    Bulan ya da kaçıran kiÅ?iyi, bir Silm
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Jan 15, 2010 7:40 am Reply with quoteBack to top

Bak bu konuda da yanıldıÄ?ını söyleyeceÄ?im Lightflarer, normalde Rap dinlemem demiÅ?tim. Ama tesadüf bu ya (CNBC-E de izlemem) Kurban Bayramı'nda Bursa'ya gittiÄ?imizde geceleyin hiç yapacak bir Å?ey bulamayıp saat 12:30 gibiydi yanlıÅ? hatırlamıyorsam TV açmıÅ?tım. AçtıÄ?ımdaysa karÅ?ıma The Doctor'dı galiba adı, öyle bir film çıkmıÅ?tı, fantastik bir Å?ey. Ä°zledim, ilgimi çekti. Sonra bir film çıktı, polisiyeydi, Cold Case galiba, tam hatırlamıyorum Å?imdi. Zaten CNBC-E ile hiç alakam da yoktur.

Neyse, o bölümü baya duygusaldı, en sonda üzülen bir karakterin arkasında bir Å?arkı çalıyordu, ölen eleman rapçiydi ve bu kiÅ?i rape karÅ?ıydı, ama eleman öldükten sonra arkasından üzülürken arkadan bunu dinliyordu duygulanıyordu falan. Å?arkının birkaç sözü aklıma kazınmıÅ?.

You're Gonna Make it

(Bu arada bu Å?arkıyı tekrar dinlemek ihtiyacı hissettim.Ä°nternette aradım ve birisi ingilizce olarak bir Å?eyler yazmıÅ?tı. Sanırım bu Å?arkıyı criminal minds filminde gördüm ve çok etkliendim demiÅ?ti. Böylece filmin adını öÄ?renmiÅ? olduk Very Happy )

Sonra Å?arkıyı buldum. Rap idi, fakat müzik gayet güzeldi. Sözler ise daha güzeldi. Yani ben normalde önyargılı biriyim. Rap'e önyargılı yaklaÅ?ırdım ama bu Å?arkı gerçekten güzeldi. Söyleyen KJ-52 diye bir elemandı. Asıl adı Jonah Sorrentino imiÅ?. Ayrıca adamın bütün Å?arkılarında asıl önemli olan arkadaki müzik bile diyebilirim.

Ve Å?unu da belirtmek isterim. KüçüklüÄ?üm geliyor da aklıma, 6-7 yaÅ?larında olsam gerek, babamla TV izlerken babam bir Rap Å?ovunu gösteren haberlerde duraklamıÅ?tı. Bana "geleceÄ?in müziÄ?i bu" demiÅ?ti. Ne ki bu dediÄ?imde savaÅ?ı protesto etmenin en güzel yolu demiÅ?ti. Zaten oradaki elemanlar da savaÅ?ı protesto ediyorlardı. Rap'in baÅ?langıç amacı da bu olsa gerek. Ama sonra absürt absürt konulara da kaymıÅ?.

Ben Bogus'a katılıyorum. Ã?nyargılar kırıldıÄ?ı zaman kötü müzik türü olmadıÄ?ını (pop-arabesk-rock-metal-rap-blues-türkü-türk sanat müziÄ?i) ve kötü icra edilen tür olduÄ?unu görülür.

(Yukarıda yazdıÄ?ım bütün türleri dinliyorum.)

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum