Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 35
    Dün: 23
    Toplam: 90364

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1072
    Üye: 1
    Toplam: 1073

Şu An Bağlı:
    01 : usezymum

FrpWorld.Com :: View topic - Dragonbornlar memeli mi şimdi?
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Dragonbornlar memeli mi şimdi? View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Dragonbornlar memeli mi?

Evet
    28%
     28%  [ 2 ]
    Yoo
    71%
     71%  [ 5 ]
    Total Votes : 7

Author Message
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 03, 2010 7:54 pm Reply with quoteBack to top

Ya bu başlığı acaba Bal Likörü'ne mi açayım diye düşündüm, çünkü açıkçası çok absürt bir soru Very Happy

Dragonbornlar memeli mi? Görünüşte evet, dişi dragonbornların göğüsleri mevcut çizimlerde. Ama şimdi mesela bunlar yumurtluyor olamaz mı? daha mantıklı yumurtlamaları gibi. Geldi bana. Sonuçta ejderhalar yumurtlar. Bir de o pullar arasından emzirmek zor olsa gerek (gerçi bu sivri dişleri falan açıklıyor da...). Yumurtlamaları daha mantıklı olurdu o açıdan.

Ama o zaman...

Hm...

Ben işin içinden çıkamadım, ama oynatırken yumurtladıklarını varsayıyorum; daha eğlenceli oluyor. Çocuk kaçırır gibi dragonborn yumurtası kaçırmak falan.

Ahalinin fikrini alayım dedim Dil

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon May 03, 2010 7:56 pm Reply with quoteBack to top

Hey Yoooo Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon May 03, 2010 8:04 pm Reply with quoteBack to top

Bal Likörüne taşınsın bence, çünkü bu başlık geyiğe kayacak! Very Happy Yani...umarım. Benden espri çıkmaz. Çıkar sandım. Çıkmadı.

Bana soracak olursan D&D'nin yaptığı bir şeyde mantık aramak pek doğru olmaz, ama bir şeyler saçmalayayım madem. Dragonborn dişilerinin göğüs kısmında çıkıntıları var diye onun "meme" olduğunu söyleyemezsin bir kere. Yumurtaların oluştuğu bir kafes olabilir.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 03, 2010 8:10 pm Reply with quoteBack to top

Onların yumurtladığı zaten PHB'de yazıyordu; hatta "her dragonbornun yanında kendi yumurta kabuğundan bir parça taşıması adettendir" diye bir yazı da vardı.

Dişi karakterleri öyle çizmeleri konusunda, şunu söyleyebilirim: Bazı karakterler var ki (dragonborn başta geliyor) artık o da olmasa dişiyle erkek birbirinden ayırt edilemeyecek. Fazla karıştırmayalım bence. Razz Belki Ornitorenk gibi yumurtlayan memelidir bunlar da.

.
    Back to top View user's profileSend private message
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 03, 2010 8:15 pm Reply with quoteBack to top

Bak orayı kaçırmışım ben... İyi oldu söylediğin Very Happy

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon May 03, 2010 8:28 pm Reply with quoteBack to top

eh o zaman ankete gerek kalmadı Very Happy
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon May 03, 2010 8:38 pm Reply with quoteBack to top

Neyse canım, aksini kanıtlayabilecek bir şey sunar belki birileri. Bilemiyorum. Biyoloji okuyan ben değilim sonuçta. *iğnele* Dil

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon May 03, 2010 8:52 pm Reply with quoteBack to top

Daha yakın zamanda sürüngenleri işledik, iyi oldu hani. Neyse demem o ki bu yaratıkları gerçek hayattan etkilenerek uyduruyorlar. Gerçek hayatta bir canlının memeli sınıfına girmesi için ille doğurması gerekmiyor, yumurtlayanlar da var. Ama her sınıfın ayırt edici keskin bilinen özellikleri vardır. Memelileri memeli yapan şey memeleri değildir, plasentasıdır yani bu yavrunun yumurta ile de çıksa normal annenin belli bir bölgesinde de doğsa bir şekilde anneye bağımlı olması, anneden beslenmesi. Hani göbek bağı deriz ya işte o, yavru bir süre için anneye parazit olarak yaşar.

Sürüngenler için de olmazsa olmaz kural derilerinin üstünde pullar olması, bakın mesela kuyruğu olan kurbağalar vardır (semenderler), kertenkelerle karıştırılır bilmeyenler için ama onların derisi kurbağa derisiyle aynıdır yani aşırı tuz altında kuruyan, (çünkü deri solunumu yaptıklarından derileri incedir) ince bir deridir bu.

Yani dragonborn denen canlılar sürüngenlere birebir örnektir. Çünkü memeli olsaydılar pullarının kesin olarak olmaması gerekiyordu. Yumurta ile üremesi onu sürüngen yapmaz, yine memeli olabilirdi. Pullarının olması onu sürüngen yapar... Smile
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon May 03, 2010 9:04 pm Reply with quoteBack to top

Ben de aslında memelerinin olması onları memeli yapmaz diyecektim, ama sonra düşündüm... aklıma memesi olup da memeli olmayan hayvan gelmedi ama balinalar ve yunusların memesi olmamasına rağmen memeliler. Bak bu şimdi aklıma geldi Very Happy

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Mon May 03, 2010 9:54 pm Reply with quoteBack to top

Aslında konunun uzmanı değilim ama merakımdan dolayı birkaç şey okumuştum. Aslında lisede biyoloji dersimde aklıma gelen bir şeydi biraz araştırınca her zamanki gibi benden önce düşünülmüş olduğunu fark ettim. Neyse mesele şu:

şu anda kuşların aslında bir şekilde dinazorlardan geldiğine dair bir teori var. Tüyler yerine pullar koyarsak aslında yapılarının ne kadar benzediği de açık. Kuşlar soğuk kanlı değiller onlar da yumurtluyorlar. Ayrıca pullarla tüylerin yapısının bir derece benzediği gibi bir gerçek var yanılmıyorsam.

Biyolojiye bir şekilde uydurmaya çalışıyorsak ejderhalara en yakın canlı türü bence bizdeki dinazorlar. Yani belki de fantastik bir dünyanın biyolojisinde Ejderhaların dinazor gibi bir türden türediklerini düşünebiliriz. Hikayelerdeki davranışlarına bakılırsa davranışları sürüngenlerin soğuk kanlı hareketlerine pek uymuyor. Bildiğim kadarıyla soğuk kanlı canlılar uygun sıcaklıkta hareket ederler aksi takdirde bütün enerjisini avlanmak için bir anda harcayarak genellikle hareketsiz kalmayı tercih eder. Ejderhalar daha hareketli.

Neyse ben bu yüzden ejderhaları kuşlara da benzetebiliriz diyorum . Sürüngen gibi oldukları açık ama her yönüyle değil sürüngenden başka bir yöne doğru bir eğilim gösteriyorlar sanki...

Gerçekte olmayan bir şey için bilimselimsi bir tartışma yapabileceğimiz başka bir yer var mı? Frpworld'ü seviyorum Very Happy

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon May 03, 2010 11:40 pm Reply with quoteBack to top

Kuşlar konusunda haklısın Efla, ama ben işin içine evrimi de almak istemediğimden o konuya girmedim. Ciddi bir tartışma çıkar filan diye... Smile
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Mon May 03, 2010 11:43 pm Reply with quoteBack to top

Ters bir bakış açısı o, kuşlar sürüngenlerden gelmiyor. Sürüngenden kuşa geçiş yoktur. O Jurasik Park'ta falan uçan hayvanlar da dinozor değildir aslında, kuştur. Ataları bir sürüngene bağlanamaz onların.

O nedenle deniz->kara->hava evrimine inanmıyorum. Nedense okullarda her görüş anlatılmıyor, aslında bu teoriyi destekleyecek bir şey yok.

Yalnız şunu da düşünmek lazım, Efla'nın belirttiği gibi, ejderhalar soğukkanlı gibi davranmıyor, ejdersoylular da öyle. Soğukkanlı olsalar öyle insana ayak uyduramazlar. Sürekli güneşin altında yatmaları lazım Very Happy

Ha bir de ejderhalar ateş üretiyor. Zaten azıcık olan enerjilerini ateşe yatırıyorlar. Hele uçmaya kalksalar bence birkaç metreden sonra yere çakılmalılar. Çok ağırlar ve hiçbir uçabilir ergonomik bir yapıya sahip değiller.

Siz sadece göğüslerine takılmışsınız ama tüm kas ve iskelet yapısı insanımsı. Eh böyle olunca iç organlarının da insana benzemesi lazım. Ejdersoylular daha çok bir laboratuvar ortamında insanla ejderha genleri karıştırarak oluşturulmuş gibiler.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 04, 2010 7:47 am Reply with quoteBack to top

Possessed wrote:
    Ha bir de ejderhalar ateş üretiyor. .

şimdi şöyle: D&D 4.Ed ırklarından Dragonbornlar da tıpkı ejderhalar gibi ateş ve hatta sadece ateş değil asit, soğuk vs üretiyorlar. Dragonbornlar ejderha ile insan melezidir aslında. Ejderhalar ise o kadar çok değişik tipte ki, eğer merakınız varsa D&D4.Ed için Dracomonicon diye kromatik renkte ejderleri tanıtan 258 sayfa bir kaynak var. Burada iskelet yapılarından, üreme şekline kadar, siyah, mavi, mor, gümüş, altın vs vs dragonları tarif edilerek, bilgi veriliyor. Ayrıca tabii ki ejderhaların hepsi büyülü yaratıklar. Yani büyülü ve büyü yapabilen bir yaratık hakkında soğuk kanlı mı sıcak kanlı mı şeklinde yoruma gerek yok; bunun hayalet ya da iskelet yani undead versiyonları da mevcut yani.

Tekrar dragonbornlara dönersem; onların kuyrukları yok yalnız. bu da eleştirilere hedef olmuştur; tieflinglerin kuyruğu var da neden dragonbornların kuyruğu yok diye. Mr.Green Bence de yani, hatta belli bir seviyede, örneğin paragon mertebesinde kanatları da çıkmaya başlaması lazım.

.
    Back to top View user's profileSend private message
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue May 04, 2010 4:22 pm Reply with quoteBack to top

Efla'cım aslında ejderhalar pek de hareketli değil, çoğu hikayelerde zaten mağarasında ya da ininde uyurken ya da dururken rastlarız(Dragonlance ve Forgotten Realms hariç). Bence ejderhalar bizdeki sürüngenlere daha çok benziyorlar, ki çoğu zaman görünüşleri gerçek hayattaki küçük sürüngenlerle birebir çiziliyor nedense. En azından çizerler sürüngenlere daha yakın buluyorlar sanırım...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 04, 2010 4:33 pm Reply with quoteBack to top

D&D4.Ed için Dracomonicon

Dwaxer bunu yazdığını görünce dayanamadım hemen bi yorum yapayım dedim. Bu kitabın büyük bir kısmını okudum ve cidden çok ayrıntılı anlatıyordu. Hatta DC:15 ile kırılıyormus yumurtaları bu meletlerin gerçi onun için zar atılır mı ya zaten kırılacak sonunda gerenk yok. Her neyse ejderhaların doğurduğu nereden çıktı hep yumurtlamıştır onlar...

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum