Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 25
    Dün: 35
    Toplam: 90389

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1956
    Üye: 0
    Toplam: 1956

FrpWorld.Com :: View topic - Yazmak Çzerine Notlar....
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Yazmak Çzerine Notlar.... View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Walter
    Yönetici

PostPosted: Sun Dec 20, 2009 6:59 pm Reply with quoteBack to top

Yazarken ne düşünürüz, Ne düşünürüz de akar beynimizden o hikaye. Bu çoğu kişi için farkıdır belki ama yaşadıklarımızın bunda payı büyük, izlediğimiz şeylerin, okuduğumuz şeylerin konuşulan şeylerin, arkadaşlarımızın dostlarımızın her şeyin etkisi büyük, ve rol yapma oyunlarına geçiş sürecinde oyun yönetici olmakta hikaye üzerine düşünmenizi ve kurgunuzu geliştirmenizi sağlıyor…

Çncelikle kafam rahat olmalı, yada kafamı sevdiğim, hoş müzikler doldurmalı ve düşünmeliyim zihnimin ardına bakmak ve oradaki resmi görmek. Biraz düşünün… Ne görüyorsunuz, gördüğünüz şeyi tüm ayrıntılarıyla hissedin belki de bu sizin büyük bir başlangıcınız olacaktır. Bu başlangıç Hikaye yazmadaki ilk şartı başarıyla geçmenizi sağlayabilir….

Bu ilk şart belirgin bir kurgudur elbette….Bu kurgu için zihnimiz de ne gördüğümüze bir bakalım.

Ben mi ne görüyorum ? Söyleyeyim, benim gördüğüm bir yol şu an. Bir tarafında 2 metrelik bir duvar ama eski taşlardan yapılma taşların boyutları farklı ve çok eski o kadar eski ki bir kısmı yıkılmak üzere. Duvarın diğer tarafından yükselen ağaçların dalları yolu örtecek kadar büyük. Diğer tarafı da uçurum sayılmasa bile düşerseniz kötü yaralanacağınız kadar yüksek, isterseniz bir de deniz eklenilebilir herkesin hayal gücüne göre farklılık gösteriri tabi bu durum.

Neyse devam edelim… Yanındaki duvar ne kadar eski olarak hayal ediyorsam yolda o kadar eski. Bir zamanlar taşlıkmış ama zamanla toprakla birleşir olmuş. Çzerini ağaçların, ( istediğiniz tür olabilir, Çam hariç ) yaprakları örtüyor. Hava soğuk değil ama yağmurlu yıpranmış hafif bir rüzgar yerdeki yaprakları havalandırıyor. Gece ay ışığı pek az etraf karanlık…

Mekanı böyle kurduk diyelim, önemli olan bu mekanın hikayede nasıl bir rol oynayacağı. Mekanda dikkat çeken ( ya da çekmesini umduğum) yerler; Gece, Eski Issız Yol Ve Duvar ve Yağmur, birde yere düşen yapraklar. Bu durum öykünün mevsimiyle ilgili bir ipucu da veriyor. Mevsim Sonbahar olarak görünüyor diyelim…

Elimizde ne var, Issız eski bir yol, gece ve yağmur…. Buradan ne çıkarabiliriz, Eski bir yolda kamp yapan bir grup maceracı, kulağa bayat korku filimi numarası gibi geliyor. Evet aklıma bir şey geldi, eski bir yol eski bir yere gider değil mi ? Buradan bağlantılı olarak eski bir yere giden birinin hikayesi yada bir habercinin hikayesi olabilir…

Sizin kendi dünyanız ve kendi karakterleriniz varsa elinizde onlardan birini bu duruma oturmak isteye bilirsiniz. Kendi adıma ben bunu genellikle yaparım, yeni bir karakter de oluşturabilirsiniz de tabi seçim sizin. Yazdığım bütün karakterlerin durumu ve gece ıssız yağmurlu bir yolda eski bir yere giden bir karakter….

Evet aklıma böyle karakter geldi, yağmurda ve karanlıkta bile duramayacak kadar acelesi olan, hırslı bir adam. Eğer hikayelerimi okuduysanız onu elbette tanırsınız. Güçlü, güçlü olduğu kadar da hırslı ve sabit fikirli, kafasına koyduğunu yapan bir adam. Büyücüler Kentinde; en Çst rütbeli ikinci kişi bir Kont. Adı Davis Marchans. Kurgu da karakterimizi belli olduğuna göre bir Kont korumalar ve araba eşliğinde yolculuk yapar. Hızlı ve acelesi olduğunu ve kendine aşırı derece güvendiğini varsayarsak. Korumaları atabilirisiniz ya da isterseniz konulabilirde tabi. Ama araba bu yağmurlu gecede Kont için şart ve bir arabacı, şimdi bir arabacı düşünelim, böyle araba diyince aklıma 1800’lü yılların Amerika’sı geliyor, İster istemez kovboy filmleri, genelde yan karakterleri zihnimiz bir karede sabitler. Bir arabacı dendiğinde aklıma sanırım The Mask of the Zorro filiminde, Antonio Banderas’ın Zorro olmadan önceki abisiyle kurduğu çetedeki üçüncü kişi olan Dişleri pek olmayan Yaşlı bir adamın araba kullanma sahnesi geliyor aklıma.

Bu adamın adı pek önemli değil, ama dış görünüşü anlatırken en azından adamın görüntüsüne ait bir kare kullanmalısınız. Karakter olarak yılışık, hep şikayet eden, üstlerine nazik altlarına zorba olan klasik bir uşak olarak da düşünebiliriz. Arabacı böyleyken yağmur altında gece gece at sürmekten küfrede dursun. Biz arabanın gideceği yönü düşünelim bir..

Eski bir yol büyük ihtimalle, sadece Büyücüler ve hizmetindekilerin kullandığı bir yol, nereye gidebilir, Bu Kont’un büyük bir yolculuğa çıkmadan önceki durumu olarak düşünürsek Kont son sürat gizli bir yolda ne yapmaya gidebiliriz. Bir de büyücü olduğunu düşünürsek Gizli Antik kütüphanede bir araştırma yapmak, belki de bir şeyler çalmak hikaye gelişebilir ana kurgu bu diyelim…

Bundan sonra devamı hızla gelişecek ve bir dere gibi akacaktır. Kurgunun başını siz belirlersiniz ama sonuna doğru siz götüreceksiniz… Kolay gelsin….

Yönetici

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 5:01 pm Reply with quoteBack to top

Yorumlarınız nelerdir, yazmak ile uğraşan arkadaşlarım Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 5:45 pm Reply with quoteBack to top

Teknikler şüphesiz işe yarar teknikler, zaten tek bir mekan, görüntü, resimle falan başlamak her zaman en mantıklısı gibi geliyor bana. Yalnız süreç yazan insana göre fazlasıyla farklılık gösteriyor.

Gözlemlerime göre çoğu insanın yaşadığı problem düzgün bir kurgu yaratmak ve işlemek. Bu noktada benim verebileceğim bazı tavsiyeler var, haddim değildir belki; ama kusura bakma Walter :d Aynı zamanda sen de yazarsan bir kurgunun parçalarını oluşturmak için ne yaptığını, çok hoş olur.

Ben genelde kurguyu tablolara döküyorum. Hani böyle kutucuklar olur, onlardan ok çıkar, ok başka kutucuğa gider falan, ondan. Her karakter için bir kutuyla başlıyorum "... kasabaya taşınır" diyorum mesela, sonra yanına bir kutu daha çiziyorum "**'ın başı beladadır" diye ekliyorum o sırada. Sonra, bunlara çok uzaktan etkisi olacak bir karakterin kutucuğunu çiziyorum, bu ikisinden fiziksel olarak da uzağa. "! kontu bir vergi tahsildarını iki aydır vergi almadığ kasabaya gönderiyor" şeklinde. Amaç kurguya ne noktada giriyor olurlarsa olsunlar en başından bir kutucukları olmasını sağlamak. Daha sonra yolları kesişen karakterlerin kutusunu birleştiriyorum, karakterlere etki eden olayları da okla o kutuya götürüyorum.

Bu benim yöntemim, tabii. Benim için hem okuması rahat, hem zahmetsiz, ama farklı yöntemlere de saygımız var Very Happy

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 6:44 pm Reply with quoteBack to top

ben geçiyorum bilgisayarın başına, yazmaya başlıyorum. ben de bilmiyorum yazana kadar çoğu zaman devamını ve bu benim yazmamı kolaylaştırır, bend e öğrenmek isterim devamında ne olacak diye çünkü.

Bir karikatür vardı bununla ilgili, yazar öyküsünü yazıyor. O esnada da kendi kendine konuşuyordu: "Çok heyecanlandım, acaba katil kim? Hemen yazayım da öğreneyim."

Hoşuma gitmişti ve düşündüm de ben de böyleydim genelde. Ama en azından ben yazarken çok önceden katilin kim olduğunu biliyor oluyordu, yani o kadar değil... Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 6:47 pm Reply with quoteBack to top

Buna benzer bir başlık açmayı planlıyordum ama hem "ne haddime?" dedim, hem de üşendim. Olsun, benim yapacağımdan daha iyi hazırlamışsın.

Bu arada Lydronk, onun için bir site de var. Gayet hoş.
    http://www.diagrammr.com/

edit: Ben de hemen hemen catboy'unki gibi yapıyorum. Gerçi sanırım sen de önceden planladığın şeyler doğrultusunda gidip sonra bazı kısımları değiştiriyor, ekliyor, çıkartıyorsun değil mi?
    Back to top View user's profileSend private message
    Lydronk
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 6:53 pm Reply with quoteBack to top

Serbest yazmak son derece eğlenceli de, ben ipin ucunu kaçırıyorum, konu dağılıyor, o yüzden pek bana göre değil.

Edite cevap: Gerek sonra aklıma gelen bir şeyi hikayeye ekleyip öncekileri değişitiriyorum, önce yazıklarıma uymayan kısım varsa kurguya entegfre etmenin yollarını arıyorum.

Site için sağol bu arada, çok hoşmuş Very Happy

Ha bir de ben bilgisayar başında değil, standart kağıt kalemle daha rahat ediyorum gerek kurgu, gerek yazma aşamasında. Sonra bilgisayara geçirirken cümleleri düzeltiyorum falan, daha işime geliyor Very Happy

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 7:08 pm Reply with quoteBack to top

Ben bilgisayarda yazmayı bir türlü yapamıyorum. Hoşuma gitmiyor, yazdığım hikayeyi hissedemiyorum. Odaklanamıyorum. Kağıt, kalem ve silgi olmazsa ömrüm sonuna kadar hiç bir hikaye yazabileceğimi sanmıyorum.

Ben kendi dünyalarımı çizmeyi severim. Elimde bir çok evren haritası var kendi çizdiğim. İlk olarak dünyayı çizdikten sonra yazma adımına başlıyorum. Haritayı çizmediysem, olayların gidişatlarını kafamda toparlayamıyorum.

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sat Jan 09, 2010 7:22 pm Reply with quoteBack to top

Pişmiş aşa su katmak istemem ama acı çeken bloğumuz güzide yazarlarımızın "yazma tekniklerini" bizimle paylaşmaları için mükemmel bir ortam sunuyor sanki... Ben oraya yazacağım ama siz benden önce davransanız da olur Wink

Yönetici

PostPosted: Sun Jan 10, 2010 11:31 pm Reply with quoteBack to top

Beğendiyseniz, yakın zamanda bir diğerini daha yazmıştım buyrun,

Yazmak Çzerine Notlar -2-

Yazmak, aslında son derece eğlenceli bir iştir…, En azından ben kendi adıma eğleniyorum diyebilirim. Sonuç olarak hikaye – roman türünde yazmak istiyorsanız bunun en zevkli yanı - bence- karakter yaratmaktır. Hikaye kişilerini yaratıp, o kişinin okuyucu üzerinde bıraktığı izlenimi merak ederim hep

Karakterler de önemli den önemsize doğru ayrılırlar ve hepsi yerinde kullanıldığında güzeldir. Bu sıralamayı hocam Prof. Dr. Nurullah Çetin, Roman Çözümleme Yöntemleri kitabında şöyle yapmış…

1. Merkezi Kişi
    2. Tip
    3. Karakter
    4. Yardımcı Kişiler

Bu tipler üzerinde tabii hikaye de bu kadar derinlemesine inilmeyeceğini hepimiz bilmekteyiz. Hikayenizin iyi olabilmesi için Merkezi Kişi ya da baş karakterimizin yönleri iyi oturtulması gerekir. Okuyucunun en azından romanı veya hikayeyi okuduktan sonra o karakteri hatırlayabilecek kadar karakterin iyi yansıtılması gerekir…

Benim kar ve kan adlı hikaye çalışmamdan bir karakter kesiti… Ivan diye tanılan bir adam, ilk başta düzenli ve soğukkanlı olarak tanılıyor. Sonra yavaş yavaş bu adamın gerçek kimliğine iniyoruz. Saplantılı kafasına koyduğunu yapan sabit fikirli acılar çekmiş ve ihanete uğramış, ama kendini düşünebilecek kadar da zeki olduğuna da hikayenin ilerleyen akışlarında görebiliyoruz….

Bir karakterin olaylar karşısında verdiği tepkiler o karakterin okuyucuya iyice sindirilmesini sağlamaktadır mesela. Yani okuyucu bu ne değişik bir adamdır böyle, falan diyerek, karakterin ne yapacağını merak edecektir. En önemlisi okuyucu ilginç ve farklı karakterleri sever…

Bu tip karakterleri nasıl ortaya çıkarabilirim diyorsanız eğer etrafınıza bakmanızı öneririm. Yaşadığınız ortamdaki insanları inceleyen tiplerini davranışlarını arkadaşlarınızı inceleyin, kitaplardaki tiplere, ve dizilerdeki tiplere ve bunların nasıl yansıtıldığına dikkat edelim… Yaşadığınız ortamda size ilham verecek birsürü karakter bulabilirsiniz… Hikaye ve romanın oluşumu hayatın içinden geçer unutmayın…

Yani karakterin belirgin bir noktası baskın olmalıdır. Mesela alaycıdır, ya da çok ciddi ve umursamaz, ya da sert ve melankolik de olabilir. Bunu iyi yansıtabilmek önemlidir. Bunu karakterlerle oluşan diyaloglarda veya davranışlarını betimleme şeklinde aktarılabilir. Bence diyalog bir karakteri açıklayabilecek en iyi şey olduğuna inancım sürmekte. Bunu bir örnekle açıklamak en iyisi sanırım

Greece hafifçe geriye çekildi önce. Sonra Robin’e sertçe saydamsı gözlerle baktıktan sonra arkasını döndü. “Buna izin veremem Dünyanın Umudu, dünya bir dengenin içinde dönmeli. Kimse bunu bozmamalı.”

Robin pelerinini sertçe geriye çekti. “Sen onların bekçisin sahibi değil. Bunu unutma Çlülerin Bekçisi. Bilekliğin hizmetinde yargılandın. Hükmün böyle verildi.”

“Bilekliğin olması başlı başına bir hataydı, bunu biliyorsun. Her ne kadar uzun yaşamış olsan da Dünyanın Umudu, ben senden yaşlıyım ne yazık ki.” dedi Greece yorgunlukla, omuzları çökerek bir taşa oturdu. “Ayrıca ölüler üzerinde hak iddia etseydim şu an bütün dünya benim olurdu ve tarafsızca yönetilirdi.”

“ve bu da senin tarafsızlığını bozmuş olurdu Çlülerin Bekçisi.” diye devam etti Robin

Bu diyalogda gördüğümüz iki adamı ele alalım. Bu diyalog tek taraflıdır, Greece ‘e yönelmiştir, çünkü o bir şey istemekte ve karşısındaki kişi ( Robin ) bunun olmayacağını anlatmaktadır. Greece’in dengeyi tuttuğunu gücün kullanılmamasını, bunu kullanmanın doğanın düzenini bozacağını anlatmaktadır. Diğeri ise bunun anlamsız olacağını düşünmektedir. Çünkü tarafsızlık Robin’e göre oluşması zor bir kavramdır.

Burada gösterilen karakterleri az çok tanıdık. Tabi bir diyalogda karakterin bir yönünü vurgularken bir yandan da öyküye akıcılık kazandırırsınız. İyi yazılmış bir diyalogu okuyucuların her zaman ilgisini çeker ve akılda kalır.

Tiplere önem vermek gerekir, hikayede geçen en ufak bir tipi ilerleyen zamanlarda kullanabileceğiniz bir koz olarak düşünün. Bazen uğraşıp, tasvir ettiğiniz tipler hikayeye yön verebilir hatta, bir ölçütte değiştirebilir. Hatta ve hatta Hikayenin okunmasını bile sağlayabilir. Çrneğin bu roman karakterlerim, çok ilgi çekmiştir.

Bir diyolog olarak düşünürsek.

“Ben hikaye anlatmaktan falan anlatmam.” Dedi Braiyn kendisine öyle ters ters bakılmasından bozulmuştu. “şu soysuz otçu bilir hikaye anlatmasını, kızları öyle tavlar pezevenk.”

“Hikaye anlatmak da, kız tavlamak da bir sanattır. İkisi birlikte olursa işte bu şaheserdir ” dedi March gülümseyerek, barikedosundan çıkan dumanı havaya savururdu. “Bunu senin anlamanı beklemiyorum zaten, Bence sen ağaçlar arasında yaşamalısın hani odunsun ya o bakımdan.”

Braiyn kıpkırmızı bir halde ayağa fırladı. “Seni küçük sarı saman balyası, seni doğduğuna piş-”

Bu eğlenceli bir diyalogtur, tipleri sadece öyküdeki gidişat ya da kurgu yönünde değilde, hayatlarındaki günlük konuşmalarda yazıya aktarılırsa, yukarıdaki gibi hem içten hemde eğlenceli, yani karton değil gerçek karakter yaratmış oluruz...

devam edebilir....

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Jan 25, 2010 4:02 am Reply with quoteBack to top

Ben karakter üzerinden gidiyorum. Çnce karakteri oluşturuyorum. Bunu yaparken kendim için notlar alıyorum.
    Fiziksel özellikleri
    Uzun boylu
    Yaşlı
    Yüzündeki kırışıklıklarla savaş yaraları neredeyse ayırt edilemiyor.
    Sağ gözü diğerinden biraz küçük. Dikkatli bakmayanlar fark etmez
    Sert mizaçlı
    Esmer
    Kahverengi gözlü

Kişiliği
    Sadakat duygusu yüksek
    Sinirli
    Konuşmaktan değil savaşmaktan hoşlanır

Karakterimi böyle oluşturuyorum. Sonra düşünmeye başlıyorum böyle bir adam ne olur ? Paralı asker aklıma geldi. Sonra kısa bir geçmiş oluşturuyorum.

Geçmişi
    Çmrünün yarısını paralı asker diğer yarısını da küçük ve önemsiz bir krallıkta kralın baş koruması olarak geçirmiştir. Koruduğu kralın esrarengiz ölümü sebebiyle peşindeki kiralık katillerle krallıktan uzaklaşmak zorunda kalmıştır.

Daha sonra "bu adam ne yapmak ister?" diye düşünüyorum.

Hedefi
    Katilleri kimin yolladığını bulmak

Ana karakteri böyle oluşturduktan sonra bu karakter üzerinden yazmaya başlıyorum Very Happy

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum