Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 12
    Dün: 35
    Toplam: 90376

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1335
    Üye: 1
    Toplam: 1336

Şu An Bağlı:
    01 : afabut

FrpWorld.Com :: View topic - Bir Ultima Online hikayesi- hakkında
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Bir Ultima Online hikayesi- hakkında View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun Oct 18, 2009 11:03 pm Reply with quoteBack to top

Başlıkta da belirttiğim gibi seneler önce yazdığım bişeydi. Pek fazla edebi açıdan fazla birşey beklememek lazım. Hikaye belki ilgi çeker.

Yorum yaparsanız da ekstra sevinirim...

Devamı da gelecek tabii ki...

fmc
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 6:46 am Reply with quoteBack to top

ilk yorum benden olsun. genel hatlarıyla devamını bekleyip yazdığında daha doğrusu paylaştığında okuyacağım bir dizi olacağını şimdiden görebiliyorum. ben yazıyı şöminenin yanında şarabımla çıtırdayan odunların eşliğinde dinledim senden devamını bekliyorum.

sormak istediğim bir şey var: bu hikayeyi yazmadan önce ultime online hakkında ne kadar bilgin vardı? yanlış anlama ben beğendim girişi ve ultima hakkındaki bilgini merak ettim onu yazarken. ona göre bi yorum daha yapıcam eğer duymk istersen tabi. yoksa yapmam Smile

AlkıÅ?

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 7:35 am Reply with quoteBack to top

Oyunu oynamıştım =) Oyunun genel atmosferini orta çağ havasını biliyorum.

Zaten şehirleri az çok bildiğim hikayeden de anlaşılacak. Lord Britishi falan da biliyorum fakat bu hikaye alternatif olduğundan pek yeri yoktu.

Fakat ısmarlama olduğu için bazı öğeler belli şekillerde olmak durumundaydı. Hoş çok da kısıtlamadı. O şekilde. Tabii duymak isterim yorumunu...

fmc
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 8:10 am Reply with quoteBack to top

fantastik dünyaya olan ilgin oyunu çok kısa sürede kavramana ve hikayendede o atmosferi yaşatmana sebep olmuş. bu ou havasını o oyunu RPG ideolojisiyle oynayanlar tarafından solunacak. sanki oyunun daha doğrusu ou dünyasının varoluşundan beri bu oluşumda yeralmışçasına projesyonel bir aktarım olmuş bence. ve eminim proje devam etseymiş bu hikaye dahada geliştirilerek şu an çok ciddi bir ou server'ında anasayfada yerini almış olacakmış.

ben şahsen senelerdir oynadığını ve tabiri caiz ise inciğini cıncığını öğrenmiş bilen biri olduğunu düşünürdüm.

Neutral

övmeyi abarttım mı biraz ne :S ama şaşırdım şahsen az oynamış birinden bu akıcılık ve felsefe. ilginç Smile tebrikler AlkıÅ?

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 8:25 pm Reply with quoteBack to top

Baştan belirteyim Ultima Online hakkında hiç bir şey bilmiyorum, popüler olduğu zamanlarda internetim olmadığı için bu oyunu oynama fırsatım olmadı hiç. şu anda da World of Warcraft varken ona hiç bakasım gelmiyor açıkçası...

Neyse dediğim gibi bilgisizlik okurken kendini açıkça gösterdi bana. Cahilliğim çoğu yerde kafamı karıştırdı. Utancımdan sormaya da dilimin varmadığı sorular türedi kafamda, ya bu sorularımın cevabı zaten bu oyunu ve oyunun geçtiği evreni tanıyanlar için zaten bilinmesi gereken temel şeylerden biriyse diye.

Birden ortaya çıkan düşmanın, tam olarak kötü bir büyücü veya eski bir tanrı gibi bir şey mi olduğunu anlayamadım zaten yazıda da bu bilgi verilmiyor. Yani ne güçleri olduğu, insanları ne diye tehdit ettiği, orklarla tam olarak bir ilişkisi olup olmadığını çıkartamadım. Bu yüzden de okurken kendimi aşırı cahil hissettim.

Büyücülerin de ben ayrı bir tarikat gibi insan krallıklarından ayrı olduğunu fark ettiğim de biraz şaşırdım. Çünkü bana herhalde kralın danışmanlarının büyücü olduğu bir dönemde geçiyordur gibi gelmişti.

Orklara gelince de bu orklar Orta Dünya'daki gibi eskiden elftiler, sonra bir tanrının (tabi orta dünya hesabına göre bir vala) lanetine maruz kalıp piskopat kılıklı iğrenç varlıklara mı dönüştülar yoksa Warcraft evreni gibi elflerden bağımsız hatta aynı dünyada da değil başka bir gezegenden çıkan gelen uzaylı bir ırklar mı, ya da Ultima evrenin de kendilerine ait başka bir kökenleri mi var bunu da bilmediğimden orklar yazıda geçince daha bir cahil hissettim kendimi. Ne de cahilmişim ya, cahil geldim cahil gidiyorum işte neyse...

Bilgi konusunda yazıda eksiklik var, bunu demek istiyorum. Ultima evrenini bilmeyen için ork ismi geçtiğinde orkların kökeninden bahsedilmeli, büyücüler geçti mi büyücülerin o evrendeki konumlarından da kısa da olsa bahsedilmedi gibime geliyor yoksa benim gibi sırf tahminlere yönelik okuyuveriyorsun. Sonra da böyle birbirinden bağımsız başka fantastik evrenlerinden oluşmuş bir salata ortaya çıkıyor. Salatam da berbattır, söylemesi ayıp ya da değil her neyse...

Amma velakin okunma sayısına bakılmaksızın bu yorumu içtenlikle yazıyorum, yazım tarzında belli bir kalite kokusu burnuma doğru geldi hep yazı boyunca. Bazen geçiştirilen olaylar olsa da merak unsuru sayesinde okumaya devam ettim yazının sonuna kadar.

Bazı noktalarda harf eksikliği, sözcük fazlalığı, anlatım bozukluğu gibi hatalar gözüme çarpsa da bunun klavyeye bir kaç defa dokunmanla gidebilecek sorunlar olduğuna eminim, tabi kalvyen pilli ise benim gibi yandım. Çünkü tam öykünün son cümlesini yazarken klavyenin pilinin bitmesi bir felakete neden olabiliyor, pil buluyorsun ama o son cümleyi de unutmuş oluyorsun.

Neyse efendim, çok konuştum (yazdım tabi ama yazarken de konuştum ekstradan).
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Mon Oct 19, 2009 10:05 pm Reply with quoteBack to top

Aslında bilgi eksikliği sorun değil catboy. Yani Ultima online evreninin alternatifi bu. Zaten işler orada olan şekilde değil yani. O yüzden bilmeyine bile bişeyler anlayabilmek gerekiyor. Demek ki o konuda biraz eksiğim varmış =)

Ama bazı şeylerin muallakta kalmasını da bilerek yaptım. Yazıını her şeyden çok merak uyandırması gerekiyordu. Diyara girecek olan insan diyarı hem bilmeli hem de herşeyi bilmeyerek merak etmesi lazım yani.

Diğer bir yandan hikaye anlatıcının gözünden dinlediğimiz için sadece onun bildiği kadarını bilebiliyoruz. Yani kötü bir büyücü mü tanrı mı olduğunu anlatan da bilmiyor sanırım.

İmla hataları konusunda da haklısın sanırım. O konuda msnde bile sıkıntı yaşıyorum Very Happy

Teşekkür ediyorum yorumlar için =)

fmc
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Oct 20, 2009 6:21 am Reply with quoteBack to top

ben o yönüyle hiç düşünmemiştim okurken.. ben sadece yeni bir sunucu için yazdım dediği için yeni bir hikaye ürettiğini hep göz önüne alarak okudum. yani uo sürekli haritalar ve konularla yeniden oluşturulup sürekli ayakta tutulmaya çalışılan bir oyundu zamanında. bizde nebula revolution gibi 2-3 britain oynatan sunucu vardı o kadar. neyse ben taktım bu yabancılarla türkiyeyi karşılaştırmaya sanırım son zamanlarda Smile en iyisi susim Evil or Very Mad
    ben beğendim efla grammer dışında Smile

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Oct 20, 2009 10:14 pm Reply with quoteBack to top

Yeni bölüm ekledim. Yeni yorum gelecek mi bakalım =)

Bu bölüm baya büyük kısmı oluyor toplamda hikayenin az daha uzun...

fmc
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Oct 21, 2009 3:53 pm Reply with quoteBack to top

yine ilk yorum benden Smile sağlam bi savaş olmuş Smile

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 10:04 pm Reply with quoteBack to top

Ne Braduka'ymış arkadaş, gerçi önceki yazıda belirtmiştim bu düşmanın tipi filan pek anlatılmamıştı diye. ama şimdi de biraz hayal kırıklığı yaşadım, boyunsuz olmaya mahkum bırakılmış ara kötülerden biriymiş anlaşılan.

bu en son yazdığın kısımda yer ve kişi isimleri çok fazla geçince hep okurken geriye dönmek zorunda kaldım, kim kimin kardeşi, kim kimin boynunu kesiyor filan diye bayağı gözüm oradan oraya oynadı. Kahin kim bu arada, derdi ne, ona ne ya karışmasın milletin işine, böyle tipleri hiç sevmem kesin geçmişte düşmanla işbirliğine girmiştir de sonra da pişman olup iyilere danışmanlık yapan biri olmuştur. (Warcraft aklıma gelir de hep gizemli kahin karakteri ortaya çıkınca hep)

savaş sahnesinin bazı kısımları aceleyle geçiştirilmiş gibi geldi tabi bunu yaşlı bir adamın engin tarih bilgisini paylaşma ihtiyacı olarak ele alırsak bu kısımları acele geçmesinin amacı ayrıntılardan ziyade olayın özünü anlatmak istemesi diye düşünebiliriz. ben düşündüm, yani en azından biz kalıbı içinde ben varım siz var mısınız yoksa kutuya mı gidiyorsunuz bilemem tabi teklifi bir daha düşünün derim.

Neyse üzerinden yıllar geçtiği için herhalde şimdi yazmış olsan epik, şiirsel ve sinematik bir anlatımı dana derinden hissederek okurduk diye tahminde bulunuyorum. Bu kadar şiir yazan bir insan evladısın (elf kanı yoktur sen de diye ekstradan bir tahminde bulunuyorum) daha bir öykünde biraz daha duygu paylaşımı olsa sanki biraz daha okunması zevkli olmaz mıydı? çok fazla tarih kitabı okur gibi hissettim de (hisli biriyimdir ben) tabi maksat buysa tarih kitabı olmalı zaten diyorsan olmuş böylesi de.
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 10:12 pm Reply with quoteBack to top

Daha önceden dediğim gibi uzunluk da biraz kısıttı. Çok daha ayrıntılı ve dramatik anlatılabilirdi olaylar. Sadece savaş kısmı son parçanın tamamı kadar olaiblirdi belki ama çok uuzn olurdu. Diyar tarihi yazarken hem kısa hem derinlemesine anlatmak yeteneklerimi aşıyor malesef henüz bir hikaye yazarı olarak =) Hikayeyi anlatan kişinin aradaki cümleleri dışında yorum ve duygu bakımından zengin olmadığını kabul ediyorum. Tarih kitabı gibi de olmasın tabii. Hikaye olsun istedim.

Yorumlar için teşekkrüler...

Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sat Nov 21, 2009 1:15 am Reply with quoteBack to top

Kısa bir bölüm daha eklendi.

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sat Nov 21, 2009 3:42 pm Reply with quoteBack to top

bazı yerlerde cümleler eksik kalmış gibi duruyor, sanki arada cümleler kaybolmuş sen eklerken çünkü atlamalar vardı okurken fark ettiğim. sonunun da bağlanmadığını hissettim, sanki yarım bırakılmış gibi yani diğer kısımlarda bir bütünlük vardı da bu biraz bana eksik bırakılmış gibi geldi... Smile
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum