Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 9
    Dün: 23
    Toplam: 90338

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1520
    Üye: 0
    Toplam: 1520

FrpWorld.Com :: View topic - Blackguard
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Blackguard View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 28, 2008 12:16 pm Reply with quoteBack to top

AlenthasLeasess wrote:
    Aegron wrote:
    İngilizce olan frp kitapçıklarıı felan rahat okuyabildiğine göre advanced seviye ve yukarsısın demekki ingilizcede çünkü ingiliz lisanında olmayıp amerikan ing de olan kelimeler var ki bizim okullarda öğrendiğimiz ingilizce ingiliz ingilizcesi Razz

Türkiye'de genel olarak okullarda İngiliz İngilizcesi mi öğretiliyor? Demek o yüzden İngilizceci "can't" için kent yerine kant diyor, hımmm Plotting Gerçi aksanı hiç İngiliz İngilizcesi gibi değil ama...

ya ingiliz ingilizceside değil, bildiğin saray ingilizcesi öğretiyor o kitaplar çünkü genelde oxford falan basıyor onları ve sarayın yakınındaki kişiler o dili konuşuyor. Belki öz ingilizce olduğundan dolayı öğretilmesi doğru bulunabilir, ama amerikada falan öyle konuşursanız adamla dalga geçerler. Ayrıca sadece language eğitimi almış ve ucu ucuna toefl'ı geçmiş türk hocaların ingilizce eğitim vermesini doğru bulmuyorum. Ne aksan var ne başka birşey kitapta ne yazıyorsa onu okuyor, e kitapta da çok birşey yazmadığı için ...

Yabancı hocalar lazım, listening derslerinin sadece hazırlıkta verilmemesi lazım, her sınıfta verilmeli, belki bir sürü öğrenci listeningden kalıyor diye vermek istemiyorlardır, ama ben listening branşının verilmesinden yanayım. 9. sınıftan sonra da writing kalkıyor, literature kalkıyor, e geriye o saçma salak language dersi kalıyor, ondan da bir iki cümle yapısı dışında bie b.k öğrenemez kimse. Fantastik kitapları falan ingilizcelerini okuyun, bir tane poly lingua elektronik sözlük alın bilmediğinizi yazın öğrenin, gidin filmleri altyazılı izleyin türkçe dublaj izlemeyin, sonra birileri çıkıp "türkçeyi yiyiyor bunlar" dese de, onların türkçeden başka bir dil konuşamadığını göz önünde bulundurun ve dil öğrenmenin bir istek işi olduğunu bilin.
    Back to top View user's profileSend private message
    Starfell
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 28, 2008 1:14 pm Reply with quoteBack to top

Walla kardeş biz lisedeyken Lise-2 ye kadar poetler litreturelar okuduk hep. şimdi kaldırdılar mı bilmem ama ben Türkçesini bile yapamazken ingilizce bi şiirin redifini kafiyesini bulmak hiç hoş olmuyodu hani... Tabiki yabancı hocalar lazım ama eğitimdeki sorun sadece o mu ? Yabancı hocalara ve ingilizce derslerine gelene kadar orta öğretimde son derecee önemli eksiklikler var...

Ayrıca bunu tartışacağımız yer burası değil tartışmak isteyen başka bir bölümde başlık açsın lütfen konu çok saptı.
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sun Dec 28, 2008 1:35 pm Reply with quoteBack to top

lightflarer wrote:
    AlenthasLeasess wrote:
    Aegron wrote:
    İngilizce olan frp kitapçıklarıı felan rahat okuyabildiğine göre advanced seviye ve yukarsısın demekki ingilizcede çünkü ingiliz lisanında olmayıp amerikan ing de olan kelimeler var ki bizim okullarda öğrendiğimiz ingilizce ingiliz ingilizcesi Razz

Türkiye'de genel olarak okullarda İngiliz İngilizcesi mi öğretiliyor? Demek o yüzden İngilizceci "can't" için kent yerine kant diyor, hımmm Plotting Gerçi aksanı hiç İngiliz İngilizcesi gibi değil ama...

ya ingiliz ingilizceside değil, bildiğin saray ingilizcesi öğretiyor o kitaplar çünkü genelde oxford falan basıyor onları ve sarayın yakınındaki kişiler o dili konuşuyor. Belki öz ingilizce olduğundan dolayı öğretilmesi doğru bulunabilir, ama amerikada falan öyle konuşursanız adamla dalga geçerler. Ayrıca sadece language eğitimi almış ve ucu ucuna toefl'ı geçmiş türk hocaların ingilizce eğitim vermesini doğru bulmuyorum. Ne aksan var ne başka birşey kitapta ne yazıyorsa onu okuyor, e kitapta da çok birşey yazmadığı için ...

Yabancı hocalar lazım, listening derslerinin sadece hazırlıkta verilmemesi lazım, her sınıfta verilmeli, belki bir sürü öğrenci listeningden kalıyor diye vermek istemiyorlardır, ama ben listening branşının verilmesinden yanayım. 9. sınıftan sonra da writing kalkıyor, literature kalkıyor, e geriye o saçma salak language dersi kalıyor, ondan da bir iki cümle yapısı dışında bie b.k öğrenemez kimse. Fantastik kitapları falan ingilizcelerini okuyun, bir tane poly lingua elektronik sözlük alın bilmediğinizi yazın öğrenin, gidin filmleri altyazılı izleyin türkçe dublaj izlemeyin, sonra birileri çıkıp "türkçeyi yiyiyor bunlar" dese de, onların türkçeden başka bir dil konuşamadığını göz önünde bulundurun ve dil öğrenmenin bir istek işi olduğunu bilin.

Tek söyleyeceğim şey dediklerine tamamen katıldığımdır. Ne eksik ne fazla.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 28, 2008 5:34 pm Reply with quoteBack to top

Ya süper ya blackguard dan girdik konu nerlere geldi valla sonr olarak:

*Türkiyede okutulan ingiliz ingilizcesidir.

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 28, 2008 5:55 pm Reply with quoteBack to top

Ki ingiliz ingilizcesi deyince aklınıza direk f.ck gibi ktou şeylerin yansıması normal ki giden akrabalarımdan biliyorum çok genel bir kalıp.

Buna kıyasla kibarlık olarakta en kibar ingilizce ingiliz ingilizcesi.

Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun Dec 28, 2008 8:09 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar affınıza sığınarak soruyorum. Konu blackguard değil miydi yahu? Hangi ara değişti.

Konudan tabi biriki mesajlık sapmalar olabilir insanlık hali de biriki mesajı aşmış sanırım. Mevzuya geri dönsek. Smile

(Eskiden konudan sapan mesajları silerdik hemen biraz sert bi yaklaşım olduğu için vazgeçtik. İnşallah geri dönmemeiz gerekmez. Forumdaki karşılılı güven ortamını korumak lazım.)

Bu arada gereksinimlerde bence hep atlanan sayısal olmayan fakat karakterin özgeçmişine dayanan şartlar vardır. azen asıl kısıt onlar olmasına rağmen göz artdı edilirler. Mesela blackguard için Düzlem dışından Kötü (evil) bir şahısla temas kurmuş olmak gerekir. Nasıl ki paladinin hizmet ettiği şeyler varsa blackguard da bunun için çalışır. Yani anladığım kadarıyla bir tanrı olmak zorunda değil. Kudretli bir iblis bile olabilir.

lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Dec 28, 2008 8:46 pm Reply with quoteBack to top

Efla wrote:
    Arkadaşlar affınıza sığınarak soruyorum. Konu blackguard değil miydi yahu? Hangi ara değişti.

Konudan tabi biriki mesajlık sapmalar olabilir insanlık hali de biriki mesajı aşmış sanırım. Mevzuya geri dönsek. Smile

(Eskiden konudan sapan mesajları silerdik hemen biraz sert bi yaklaşım olduğu için vazgeçtik. İnşallah geri dönmemeiz gerekmez. Forumdaki karşılılı güven ortamını korumak lazım.)

Bu arada gereksinimlerde bence hep atlanan sayısal olmayan fakat karakterin özgeçmişine dayanan şartlar vardır. azen asıl kısıt onlar olmasına rağmen göz artdı edilirler. Mesela blackguard için Düzlem dışından Kötü (evil) bir şahısla temas kurmuş olmak gerekir. Nasıl ki paladinin hizmet ettiği şeyler varsa blackguard da bunun için çalışır. Yani anladığım kadarıyla bir tanrı olmak zorunda değil. Kudretli bir iblis bile olabilir.

Acaba blackguardlarada ingiliz ingilizcesimi öğretiyorlardır? Very Happy Very Happy Kudretli iblis konusunda pek katılmıyorum sana çünkü Cyric ya da Bane gibi çok güçlü dinler varken ortada bir iblisin sınırlı güçlerinden faydalanmak anlamsız geliyor bana. Ama tabii ortak çıkar anlaşması varsa bilemem Smile
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sun Dec 28, 2008 10:43 pm Reply with quoteBack to top

Sözkonusu çıkar ilişkisi olunca (yani evil domainlerde) Pek fazla seçme şansı yoktur. Yani bu tarz bir savaşçıyı outsider kendisi seçer. Oyun içi değerlendirme yaptığımızda zaten blackguard adayı kabul eder ya da etmez.

Yİne oyun içi dinamiklerle baktğımızda büyük tanrıların inanlarına güç sağlarken çok da bonkör olmadığını gözlemledim ben genelde. Yani büyük bir tanrının rahibi mümkün olduğunca az mucize yaratarak (cleric büyüleri bir nevi ufak mucizelerdir) bişeyler yapar. Ufak tanrılar içinse kendini ispatlama gibi bir durum söz konusu olduğu için, sahip olduğu her gücü hizmete sokmaktan çekinmeyecektir.

Oyun dışı dinamiklere geri dönersek. Zaten blackguard dediğimiz prestij sınıfın özellikleri belli bağlı olduğu varlığa göre de güç almıyor. Dm başka bir house rule öngörürse başka. Hatta renk bile katabilir. Ben olsam mesela blackguard için bağlı olduğu varlığa göre bir gü ve bir de zorunluluk eklerdim. Zorunluluğa uymadığı zaman blackguarlığı düşerdi.

SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Dec 29, 2008 10:32 am Reply with quoteBack to top

Outsider demek zaten bizim için "uzaylı" gibi bir anlamı var. Tanrıların outsider olacaklarını zannetmiyorum, daha çok iblis ve şeytanlarla anlaşmaya varılır. Temas kurmuş olması gerekiyor diyor zaten ki genellikle tanrılar, yarı-tanrılar pek temas kurmazlar, ancak tapınanları veya hayranları olabilirsiniz(bunu özellikle evil ailgmentlı tanrılar için dedim). O yüzden ismi Blackguard, yoksa Tanrı'nın "seçilmişi" olurdu(eski kullanıcılar böööyle bi aah eski günler dedimi Cool )

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Dec 29, 2008 8:48 pm Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    Outsider demek zaten bizim için "uzaylı" gibi bir anlamı var. Tanrıların outsider olacaklarını zannetmiyorum, daha çok iblis ve şeytanlarla anlaşmaya varılır. Temas kurmuş olması gerekiyor diyor zaten ki genellikle tanrılar, yarı-tanrılar pek temas kurmazlar, ancak tapınanları veya hayranları olabilirsiniz(bunu özellikle evil ailgmentlı tanrılar için dedim). O yüzden ismi Blackguard, yoksa Tanrı'nın "seçilmişi" olurdu(eski kullanıcılar böööyle bi aah eski günler dedimi Cool )

yok tanrılar divine creation, outsider yine bir bakıma çünkü başka bir düzlemde yaşıyorlar ama aslında bir o kadar da madde düzlemde etkililer. Açıkçası Blackguard olsam güçsüz bir tanrı yerine güçlü bir tanrı seçerim çünkü büyüye çok ihtiyacı yok zaten, ufak tefek işler için kullanıyor.
    SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Dec 29, 2008 10:00 pm Reply with quoteBack to top

Fakat bir şeyin dikkatini çekmek isterim, temas kurmaları lazım. Eğer tanrının kendisi iletişime geçiyorsa zaten seçilmiş gibi birşey olur ve blackguard olmasına gerek kalmaz zaten. Outsider olarak kastettiği daha farklı bana göre.

EDIT: hatta kendisi veya başkası tarafından çağırılması lazımmış. Bu daha da zor bir şey. Outsider diye kastettiği büyük ihtimal iblisler veya şeytanlar değil mi?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 30, 2008 8:17 pm Reply with quoteBack to top

SacoKhan wrote:
    Fakat bir şeyin dikkatini çekmek isterim, temas kurmaları lazım. Eğer tanrının kendisi iletişime geçiyorsa zaten seçilmiş gibi birşey olur ve blackguard olmasına gerek kalmaz zaten. Outsider olarak kastettiği daha farklı bana göre.

EDIT: hatta kendisi veya başkası tarafından çağırılması lazımmış. Bu daha da zor bir şey. Outsider diye kastettiği büyük ihtimal iblisler veya şeytanlar değil mi?

sırf iblis ve şeytan değil, devalar ve melekler falanda outsider oluyor, hatta bg2'de mızrak'tan gelen solamnia şovalyeleri'ne outsider diyorlardı.
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Dec 30, 2008 9:21 pm Reply with quoteBack to top

Outsider bence çok saçma bir kelime. Mesela outsiderlar da kendilerine outsider diyorlar, ama aslında onlara göre insanlar, elfler falan outsider? Ya da uzaylılar, onlara göre aslında biz uzaylıyız? Very Happy Ya da mesela bir kum parçası bize göre küçük olabilir ama bir karıncaya göre...böyle örnekler verince aklıma Lapacı geldi...tamam kesiyorum.

Neyse, konuya dönecek olursak, outsiderlar sanırsam WoW'daki Outland gibi bir yerde yaşıyorlar. İblisler bilmemneler vesaire...fakat tanrılar outsider sayılmazlar diye düşünüyorum, sonuçta dünyayla direkt ya da indirekt bir ilişkileri de olsa var.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Dec 30, 2008 10:13 pm Reply with quoteBack to top

Outsider yabancı dışarıdan olan kimse demek. Mesela bir ülke için konuşursak o ülkeden olmayanlar olabilir. Ya da gezegen için konuşursak gezegen dışındaki kimse...

AlenthasLeasess bence kelime saçma değil de dediklerinde haklılık payın var bence. Başka bir dünyadan gelen yaratıklar için de diğerleri outsider konumundadırlar. Ama Bünü şehirlerarası ya da ülkelerarası yolculuk yapmaya benzetebiliriz. Yani bizim olmayan bir memlekete gittiğimizde heralde oraya yabancı olanın kendimiz lduğunu kabul ederiz. Hatta bize yer sorulunca "kusura bakmayın ben de buranın yabancısıyım" deriz.

D&D terminolojisi için konuşursak outsider başka düzlemden olan anlamına geliyor. Bir şahıs kendi düzlemini bırakıp bir düzleme gelirse muhtemelen outsider olduğunu kabul edecektir. Fakat kendi düzleminden beri iletişim kuruyorsa o zaman telefonda başka şehirdeki bir arkadaşınızla konuşmak gibidir herkes memleketinde yani =)

lightflarer iyi demişsin melekler de outsider da sacokhanın iblis ya da şeytan demesinin nedenini de düşünmelisin. Yani blackguard tutup da meleğin tekiyle anlaşacak değil. Blackguard'ın iletişim kurduğu outsider illa ki kötü olmalıdır. Bir de blackguard'ın kendine bir tanrı seçip blackguard olabileceğini zannetmiyorum. Yani kendi kendine istediği tanrıyla muhabbet edip anlaşacak güçteyse zaten bi kariyer değişikliğinin zamanı gelmiştir bence. Bu yüzden outsider her kimse onun iletişime geçeceği varsayılmalı bence. Hatta aklını çelmeye çalışıyor bile olabilir.

SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 31, 2008 9:55 am Reply with quoteBack to top

Evet aklını çelmeye çalışıyor bile olabilir, yani illaki anlaşma yapılacak diye bir şey yok. İblis blackguard'ı etkisi altına alıp kötü emellerine alet etmek istiyor bile olabilir.

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum