Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 32
    Dün: 23
    Toplam: 90361

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1564
    Üye: 1
    Toplam: 1565

Şu An Bağlı:
    01 : riabovasb4t5

FrpWorld.Com :: View topic - "RYO/FRP Altkültürü"
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

"RYO/FRP Altkültürü" View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Behryan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 12:05 pm Reply with quoteBack to top

Saygıdeğer arkadaşlarım,
    Yüksek lisans tezimde FRP altkültürü çalışacağım. Bu konuda Türkçe kaynak neredeyse hiç yok. Çoğunlukla İngilizce kaynaklardan çalışacağım. Bunların dışında ise anket uygulamam gerekiyor. Hazırladığım zman anketi buraya koyabilirm ya da anketin duracağı linki buraya koyabilirim ve anketi doldurmak isteyen herkes anketi doldurabilir.

şu anda ise oyunu neden oynadığınız konusunda bu başlığa yazılar yazarsanız çok sevinirim.

Saygılarımla.
    Latif Koşu
    Back to top View user's profileSend private message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 4:48 pm Reply with quoteBack to top

Çok güzel bir soru sormuşsun Very Happy

"Ben oyunu oynuyorum, çünkü canı çok kötü bir şekilde sıkkın bir insanım.Psikopatım diyebilirim, yani sürekli olarak, bu hayatta anormallikler yapmak istiyorum, gidip 5 kişiye tek başıma saldırıp, şansıma ve gücüme güvenip onları öldüresiye dövmek, ya da ellerimden ateşler fırlatmak, tutup bir evin çatısına gizlice tırmanıp, oradan içeri girip kapıyı zorlanmadan açarak, oradan içerideki bir adama suikast düzenlemek, yetmez ise bütün bunlar, bir ajan vs. tarzı fantastik işlere sahip olmak istiyorum.Ama yukarıdakilerin hiçbirini yapamam henüz, koşullar elvermiyor, ne gereken güce sahibim, ne şansa.İşte FRP bana bunu sağlıyor, yani oyunu oynarken kendimden geçiyorum, kendimi gerçek anlamda karakterin yerine koyup, bir nebze olsun kendimi avutuyorum."
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 5:01 pm Reply with quoteBack to top

Anlaşılan edmonda benim gibi özel güçlere sahip olup dilediğince özgür bir dünyada istediğini yapmak istiyor. Hancock gibi olmak yada ateş topları fırlatan bir lider olmayı kim istemez ki oyunda bu imkanların hepsine sahipsiniz. Herhangi bir online oyuna kendinizi bağlamak yerine bu ortamda sınırsız gucun zevkini çıkarabilirsiniz.
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 7:29 pm Reply with quoteBack to top

Bildik dünyanın dışındaki konulara olan ilgim babamın abimle bana anlattığı hikayelerle başladı. Her gece yatmadan önce, içinde bizimde bulunduğumuz bir hikayeyi anlatır ve "Arkası gelecek akşam" diyerek bizi uykumuza bırakırdı.

Kuralsızcasına FRP oynamaya abim ile birlikte başladık. Gerçi o zamanlarda biz buna kahramacılık gibi bir isim takardık. Televizyonda izlediğimiz "Voltron", "Robotech","Transformers", "He-man" ve bilimum çeşit başka çizgifilm ve okumaktan en çok zevk aldığım çizgiroman "Conan"da gördüğümüz kahramanlıkları yaşatıyorduk kendi kendimize. Ben daha çok kötü taraftaki bütün karakterleri oynamayı seiyordum. Tabii rolden çok kılıç sallama vardı ama zevkliydi.

Ortaokul ve lise zamanında sıkıntıdan patlıyordum. Hala çizgiroman okuyor, okul talkımında oynuyor ve derslerime bıkkınlıkla çalışıyordum. Ama bir şeylerin eksikliğini hissediyordum.

FRP ile tanışmam oldukça geç oldu. O zamanlar, FRP'ye bilgisayar dergilerinin arkasında tek bir sayfa ayrılırdı. Bilgisayar oyunu dergilerimin en arka, ücra sayfalarında babamın okuduğu bir yazıyı merak etmem ile başladı olay. Beni FRP'ye de babam başlattı anlayacağın, aynı içime hayalperestliği koyduğu gibi.

Elfler ve cüceler hakkında bir yazıydı sanırım.

Might and magic 6 oyunu, yüzüklerin efendisi üçlemesi ve AD&D kitaplarımı almam aynı seneye tekabül eder. O seneden sonra içimde inanılmaz bir FRP oynama isteği parlamaya başladı. Ancak ne yazıkki onun için gereken ortamım yoktu. Kuralları o kadar okuduktan ve bir sürü hayali senaryoyu kendi kendime oynadıktan sonra, ancak üniversite zamanımda ilk gerçek FRP oyunumu oynadım. Gerçekten berbat oynamıştım ama akşam yatarken yüzümde bir gülümseme vardı.

Çniversitede arkadaşlarımla yaptığım neredeyse her geyikte FRP vardı. Bir kahvede king oynakamktansa, ıstaka üstüne pul dizmektense, yada piştide kağıtları üst üste dizmektense bu oyunu oynamak çok daha güzeldi. Hatta derslerine çalışmaktan ve okula gitmekten bile daha güzel geliyordu ki, bu tehlikeli bir durum. Smile

İşin en güzel kısmı ise çevrendeki kitlenin gerçekten diğerlerinden daha farlı olması. Hayal gücü olan ve bunu konuşturan, sosyal yönden gerçekten rahatsız beni etmeyecek kişilerce sarılmıştım bu sayede.

FRP'yi neden oynuyorumun cevabı gerçekten o kadar basit değil.

Çünkü seviyorum. Çünkü arkadaşlarımla yapabileceğim bir etkinlik. Çünkü kendinden bir şeyler katabileceğin, aklını kullanıp sadece kurallara bağlı kalmayacağın, eğlenebileceğin ve eğlendirebileceğin bir etkinlik. Çünkü hayalindekileri yapabileceğin bir dünyanın kapılarını açan ve bazı şeylere farklı açılarla bakmanı sağlayan bir etkinlik.

Last edited by Darkgnome on Sun Nov 30, 2008 5:08 pm; edited 1 time in total
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Sat Nov 29, 2008 11:26 pm Reply with quoteBack to top

İlginç bir başlık olmuş. Aslında bir araştırma olmasa bile neden oynadığımızı sorgulamak iyi bir fikir bence.

Kısa ve uzun şekilde cevaplanabilir. Kısa cevap: hobi, eğlence... şeklinde olabilir. yani sinemaya gitmek, tavla, batak oynamak, kitap okumak, kayak yapmak... İnsanlar neden yapar eğlenmek için. Frp de aslında belli kesmin zevkle oynadığı bir oyundur. Eğlenmek için yani...

Diğer yandan Neden başka bir oyun değil de fantastik rol yapma yunlarını seçtiğimizi sorgulayabiliriz ki bu da uzun cevap dediğim kısma giriyor. Aslında bence temelinde yatan cevap küçükken neden evcilik, doktorculuk,.....culuk oynadığımızla aynı. Yani birkaç tane çocuğun bir araya gelip çocukçuluk oynaması pek eğlenceli ya da mümkün bi durum olmazdı. Bilgisayar oyunlarında da benzer bir durum var. Bir oyunda komutanız diğer oyunda asker başka bir oyunda yarış arabası şöförüyüz. Yani insanın gerçekte yapmadığı birşeyi yapması eğlenceli birşey bütün bunların temelinde yatan şey bu bence.

Hayal gücüne değer veren ve hayal gücü gelişmiş insanlarda özellikle eğlencesini seçerken gerçekliğin sınırlarını zorlayıcı seçme eğilimi vardır. Kitapları daha fantastik konulardan seçer. Çünkü fantastik bir dünyada olabilecek şeyler insana daha fazla hayret verebilir. Ve farklı kurallarla düşündüğünüzden beyniniz daha farklı çalışır. İşte fantastik rol yapma oyunlarında da tiyatroya benzer şekilde başka bir karaktere bürünüp onun gibi düşünüp hareket ederek oyun süresince gerçek hayattan uzaklaşmış olur insanlar ve gerçekten de eğlenir.

Tabii bu noktada gerçekle hayalin arasındaki sınırı kaçıran insanlar olabileceğiyle ilgili eleştiriler oluyor. Bu yüzden FRP nin zararlı olduğu yönünde çeşitli görüşler var. Ama bence bu FRP ile alakalı bir durum değil. Kendii fazla kaptırdığında tehlikeli olmayacak birşey yok ki bu dünyada. Kağıt oyunları yüzüden hayatı sıkıntıya giren insanlar olduğğu için kağıt oyunlarının zararlı olduğunu söylemek gibi birşey olur. Bir oyun olduğunun farkında olup oynadıkça ben hayal gücünü geliştirdiği için yararlı olduğuna bile inanıyorum. İnsanlara en azından kağıpları kırmayı öğretiyor.

Aslıdna zamanında site için dergi çıkartmıştık. İlk sayısında frp nedir gibi bi başlıkta yazı yazmıştım. Kaynak olarak değerlendirilemez belki ama yararı olabilir bence. buraya bağlantı eklemeye çalışırım

Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sun Nov 30, 2008 12:37 am Reply with quoteBack to top

Anket konusunda cidden iyi düşünmüşsün ayrıca belki birleri gerçekten frp nin ne olduğunu bilir bizim okulda bilen bir kişi yok...

Ne kadar üzücü birine frpworld diyorum öyle bakıyor yüzüme. Bırak Silkroad Knight felen oyna diyorlar. Belki tezin bu konuda insanları aydınlatılmasını sağlayabilir. şimdiden Başarılar...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Behryan
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Feb 12, 2010 4:35 pm Reply with quoteBack to top

Saygıdeğet arkadaşlaroım,
    Anketim hazır olmak üzere. Yakında site adminleri ile konuşup buraya anketi koymayı planlıyorum. Haberdar etmek istedim.

Saygılarımla
    Latif Koşu
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Feb 13, 2010 6:35 pm Reply with quoteBack to top

hayatta olduğun kişinin bir benzerini yaratıp hayata olmayacak yada yapamadığın şeyleri yapmak ayrıca eğlenmek, zaman geçirmek önemli benim için. Yani fantastik edebiyattan çıkma bir hikaye tarzı bir senaryoyu oynamak çok eğlencelidir. Sağda solda tavla, poker, pişti oynayacağıma frp, monopoly ve satranç gibi alt yapı. zeka ve belli bir oranda vizyon ile espri anlayışı gerektiren bir oyunu oynamayı tercih ederim. Ayrıca gerçekten zevk alarak frp oynayan roleplay yapan insanlar görüş düzeyleri, eğitimleri ve hayat tarzları duruşları düzgün olan kişiler oluyor. Siyah yaşayan gençlikten bahsetmiyorum tabii onlardan bende hoşlaşmıyorum.
    Possessed
    Site Ã?izeri

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 11:57 am Reply with quoteBack to top

lightflarer wrote:
    hayatta olduğun kişinin bir benzerini yaratıp hayata olmayacak yada yapamadığın şeyleri yapmak

Çok doğru dedin, bu halimle bambaşka bir evrende olsaydım neler yapardım onu görüyorum oynarken ben de. Ama şunu da seviyorum; şu anda olamadığım bir kişi olmak ve onun hayatını yaşamaya çalışmak. Çrneğin ilk FRP oyunum gelecekte geçiyordu ve ben çirkin ama hiçbir doğaüstü gücü olmayan bir mutantı oynatmıştım. İnce uzun 2.50 metre boyunda, derisi kahverengi bir mutanttım. Diğer arkadaşlarım hep insan olmayı seçmişlerdi, kendilerini oynamışlardı. Ama bana, bu özelliği olmayan mutant daha enteresan gelmişti. Çünkü o mutant değilim bu dünyada. Çyle bir mutant olsaydım ne olurdu onu deneyimledim bir bakıma.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Feb 15, 2010 6:04 pm Reply with quoteBack to top

Oyunu güzel yapanda bu zaten. İstediğin kişi olmayı deneyebilirsin ve olabilirsin de Smile

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum