Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: HermanG574
    Bugün: 22
    Dün: 35
    Toplam: 90386

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1870
    Ãœye: 0
    Toplam: 1870

FrpWorld.Com :: View topic - Dragonvarld
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Dragonvarld View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    MG
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Oct 28, 2009 6:00 pm Reply with quoteBack to top

Bu seriye başlamayı düşünüyorum. Bir de ejderha mızrağı destanı üçlemesine.

bu 2 seri hakkında okumuş olanlar biraz yardımcı olursa sevinirim.
    Back to top View user's profileSend private message
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Oct 28, 2009 7:49 pm Reply with quoteBack to top

Ejderhamızrağı destanlarını okudum. Okumayan da zaten az bulunur. FRP oyuncularından eskiler bayılır bu seriye ama Drizzt'e bayılan nişanlım, bu seriyi ilk kitabında bırakmıştır. Bence güzel bir seri. İlk kitabının çizgifilmiş de yapıldı. Sonrası gelecek mi bilemiyorum.

Tanrılarını kaybetmiş Kryn kıtasında, eskiden yaptıkları bir anlaşma uyarınca tanıdık bir handa belirlenen tarihte toplanan bir maceracı grubu kıtada işlerin ters gittiğini anlamaya başlar. İnsanların kaldığı kasabalarda goblinler cirit atmakta, yönetimi elde etmiş durumdadır. Onlar bilmese de ejderha orduları şehirleri yakıp yıkmakta, yeni ve öok güçlü bir ırk ise bu ejderhalara uşaklık etmektedir. Ancak en karmaşık zamanda bu kahramanlarımızın yanında bir umut ışığı belirmiştir. Hepsini cesaretleniderecek ve dünyanın kaderini tayin edecek kahramanlara dönüşmelerine yol açacak ilahi bir mucize.

Ejderhamızrağı güçsüz kahramanların destansı mücadelelerini ve kendilerini feda edercesine mücadelelerini işleyen bir eser. Karakterlerin derinliği benim en çok hoşuma giden yanı. Grup sanki masa başına oturmuş bir oyuncu topluluğunun karakterleri kadar renkli, monotonluktan uzak ve ayrı ayrı ele alınmış. Başka hiç bir kitapta bu havayı elde edemedim.

Bu seri hakkında daha fazla bilgiyi forumu karıştırrak bulabilirsin. Çstüne çok sohbet açılmş bir seridir.

Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    MG
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 7:25 am Reply with quoteBack to top

Çok sağolun. Ejderha mızrağı serisine başlamayı düşünüyorum artık. Bu üçlemeyle başlayacağım değil mi?
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 4:07 pm Reply with quoteBack to top

İlk olarak ejderha mızrağı destanı ile başlarsın. Sonra Ejderha mızrağı efsaneleri, ruh döveni gibi devam edebilirsin. Ben sadece destan ve efsanelerde bırakıp karakterlerin özel hikayelerine pek kapılmadım.

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 6:03 pm Reply with quoteBack to top

"Ejderhamızrağı Destanı", "Yaz Alevi Ejderhaları" ve "İkinci Nesil"i okuduktan sonra "Ruhlar Savaşı" üçlemesi ve "Kaos Savaşı Serisi" geliyor. Yalnız "Ruhlar Savaşı"ndan sonra yeni karakterler, farklı hikayeler başlıyor. Pek tavsiye etmem. Eski havasını yitiriyor gibi.

"Ejderhamızrağı Destanı" ve "Yaz Alevi Ejderhaları"nın arasındaki ikizlerin üçlemesini okumadım (adını hatırlayamadım şimdi). Ama güzeldir eminim.
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 6:22 pm Reply with quoteBack to top

Ejderha mızrağı serisini yeni okumaya fırsat bulmuş biri olarak dün akşam sonunda oturup kalan 100 sayfamı bir çırpıda bitirdiğim Güz Alaca Karanlığının Ejderhaları(1.kitap)nı çok beğendim. Bugün pek fırsat bulamasamda Kış Gecesi Ejderhaları(2.kitap) na başladım ve 60 sayfa kadar okudum ve gerçekten sürükleyici. şiddetle tavsiye ediyorum..

Bu yazıyı yazdıktan sonra da kalkıp okusam mı diye düşünüyorum Mr.Green

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 6:48 pm Reply with quoteBack to top

Ejderha Mızrağı Efsaneleri ana seri ve ilk yaızlan seri. sonra efsaneler geliyor (ikizler olarak da bilinir.) bir de ikinci nesil ile yaz alevi ejderhaları vardır ki ana seriyi tamamlayan bir nevi geçiş kitaplarıdır.

sonra asıl yazarlar raistlin tarihçeleri ile kayıp efsaneleri yazdılar. tarihçeler ana serinin öncesine, kayıp efsaneler de ana seride bir iki şiir ile geçiştirilen bazı mühim olaylara değinir.

bir de başka yazarların yazdığı kitaplar vardır. en bilinenler başlangıçlar serisi raistlin tarihçeleri ile ana seri arasında geçen olayları anlatır. tanışmalar serisi raistlin tarihçelerinin de öncesini anlatır. bir de tavsiye edebileceğim Huma destanı vardır, o da ana seride sıklıkla bahsedilen kahraman humanın hayatını anlatır.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Oct 29, 2009 7:12 pm Reply with quoteBack to top

Hadi ya merak ettim bak cidden Huma destanını bu seriyi bitirdikten sonra onu alayım o zaman sağol catboy Smile

Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 10:56 am Reply with quoteBack to top

Ejderhamızrağı destanı koskoca bir kurulumun öncüsüdür. Bu kurulum ben daha FRP nedir bilmezken, bu hobi hakkında dergi çıkartan FRP&MAGIC dergşsşndeki pek çok yazarın favori diyarı olan çok sağlam ve belki de D&D'nin çıkmış en romantik akım kurulumudur.

Aynı Drizzt ve "buz yeli vadisi"nde olduğu gibi olayların en can alıcı noktası olan ama geçmişinin de olduğu bariz bir noktadan başlar ilk yazılan kitapları. Yani birbirini önceden bilen grubun tekrara bir araya gelişi ve dünyanın kaderini gerçekten değiştirmelerinin başlangıcına. Bu kitap masabaşında oynanan bir oyundan esinlenerek yazılmıştır. Bir masa başı oyunundan, arkası gelecek bir üçleme, binlerce hayran ve koskoca bir dünya meydana gelmiştir.

Tanıdığım, ejderha mızrağı dünyasını bilen, tüm FRP'ciler üç noktada birleştirler.
    1. Ejderha mızrağı dünyası D&D'nin en romantik dünyasıdır.
    2. Ejderha mızrağı rol yapmak isteyenlerin dünyasıdır. En güçlü yaratık ejderhadır ve orta seviye bir grubun pek çok zorluğu güçlenmeden keser. Asıl eğlencesi düşük seviyede ölüm korkusuyla yaşanınca çıkar.
    3. Her taşın, nehrin ve kişinin hikayesi vardır.

Başka hiç bir kitapta alamadığım grup havasını bu hikayede almamın nedeni ise bu hikayede kesinlikle bir favori yoktur. Hiç bir karakter diğerinden öne çıkartılacak diye uğraşılmamıştır ve en öne çıkan ve hayran kitleleri sayılamayan, Dartvader'a kafa tutan Raistlin Majere dahi hasta, güçsüz, sinsi ve aslında oldukça niteliksizdir.

Buzyeli vadisinin Drizzt'i, Elenium üçlemesinin Sparhawk'ı ya da başka hiç bir kitaptaki gibi bir kahraman öne çıkmaz ve birbirlerinden hoşlanmasalar dahi birbirlerine hem muhtaçtırlar hem de bir geçmişleri vardır.

Diğer kitaplarada alamadığım havanın kaynağına örnek olarak
    Spoiler:
    İki küçük çocuk Taslehof'a nasıl oluyorda bu kadar kısa olduğunu sorurlar.
    Tasslehof: Çünkü bu sayede ejderhalar, canavarlar ve kötü büyücülerden daha kolay gizlenirsin.
    Çocuklar: Kötü büyücüler mi? Onlardan birini hiç görmemiştim.
    Sturm: Sanırım şanslı günleri. Bizim bir tane var!
    Diyerek Raistlin'i iÅŸaret eder.

Kitabı okuyalı çok oldu. Kender karakterin adının yazılışını dahi unuttum. Hatta hikayede can alıcı pek çok yeri de unutmuşumdur. Ama hikayesinin tadını hala alırım ve bana eski üniversite günlerimdeki oyunlarımı hatırlatır.

Dargnome'nin gözünden bir damla yaş süzülür ve boynunda kururken tuzlu bir iz bırakır yanaklarında. Fark edilmeyecek kadar silik ama Dargnome için çok anlamlı bir iz, aynı arkadaşlarıyla toplanıp sabaha kadar FRP oynadığı o günlerin anıları gibi. Sad

MG
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 12:36 pm Reply with quoteBack to top

Peki Vlad Taltos serisine ne diyorsunuz. İlk olarak bundan başlamayı düşünüyorum. Okunması gereken bir seri mi?
    Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 5:48 pm Reply with quoteBack to top

Darkgnome wrote:
    Ejderhamızrağı destanı koskoca bir kurulumun öncüsüdür. Bu kurulum ben daha FRP nedir bilmezken, bu hobi hakkında dergi çıkartan FRP&MAGIC dergşsşndeki pek çok yazarın favori diyarı olan çok sağlam ve belki de D&D'nin çıkmış en romantik akım kurulumudur.

Aynı Drizzt ve "buz yeli vadisi"nde olduğu gibi olayların en can alıcı noktası olan ama geçmişinin de olduğu bariz bir noktadan başlar ilk yazılan kitapları. Yani birbirini önceden bilen grubun tekrara bir araya gelişi ve dünyanın kaderini gerçekten değiştirmelerinin başlangıcına. Bu kitap masabaşında oynanan bir oyundan esinlenerek yazılmıştır. Bir masa başı oyunundan, arkası gelecek bir üçleme, binlerce hayran ve koskoca bir dünya meydana gelmiştir.

Tanıdığım, ejderha mızrağı dünyasını bilen, tüm FRP'ciler üç noktada birleştirler.
    1. Ejderha mızrağı dünyası D&D'nin en romantik dünyasıdır.
    2. Ejderha mızrağı rol yapmak isteyenlerin dünyasıdır. En güçlü yaratık ejderhadır ve orta seviye bir grubun pek çok zorluğu güçlenmeden keser. Asıl eğlencesi düşük seviyede ölüm korkusuyla yaşanınca çıkar.
    3. Her taşın, nehrin ve kişinin hikayesi vardır.

Başka hiç bir kitapta alamadığım grup havasını bu hikayede almamın nedeni ise bu hikayede kesinlikle bir favori yoktur. Hiç bir karakter diğerinden öne çıkartılacak diye uğraşılmamıştır ve en öne çıkan ve hayran kitleleri sayılamayan, Dartvader'a kafa tutan Raistlin Majere dahi hasta, güçsüz, sinsi ve aslında oldukça niteliksizdir.

Buzyeli vadisinin Drizzt'i, Elenium üçlemesinin Sparhawk'ı ya da başka hiç bir kitaptaki gibi bir kahraman öne çıkmaz ve birbirlerinden hoşlanmasalar dahi birbirlerine hem muhtaçtırlar hem de bir geçmişleri vardır.

Diğer kitaplarada alamadığım havanın kaynağına örnek olarak
    Spoiler:
    İki küçük çocuk Taslehof'a nasıl oluyorda bu kadar kısa olduğunu sorurlar.
    Tasslehof: Çünkü bu sayede ejderhalar, canavarlar ve kötü büyücülerden daha kolay gizlenirsin.
    Çocuklar: Kötü büyücüler mi? Onlardan birini hiç görmemiştim.
    Sturm: Sanırım şanslı günleri. Bizim bir tane var!
    Diyerek Raistlin'i iÅŸaret eder.

Kitabı okuyalı çok oldu. Kender karakterin adının yazılışını dahi unuttum. Hatta hikayede can alıcı pek çok yeri de unutmuşumdur. Ama hikayesinin tadını hala alırım ve bana eski üniversite günlerimdeki oyunlarımı hatırlatır.

Dargnome'nin gözünden bir damla yaş süzülür ve boynunda kururken tuzlu bir iz bırakır yanaklarında. Fark edilmeyecek kadar silik ama Dargnome için çok anlamlı bir iz, aynı arkadaşlarıyla toplanıp sabaha kadar FRP oynadığı o günlerin anıları gibi. Sad

Ejderhamızrağını hiç o açıdan görmemiştim Surprised
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum