Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber ArÅŸivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• KiÅŸisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » Ä°statistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    HoÅŸgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Åžifre
    (Kayıt Ol)
    Ãœyelik:
    Son Ãœye: KirbyJoine
    Bugün: 8
    Dün: 23
    Toplam: 90337

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1477
    Ãœye: 0
    Toplam: 1477

FrpWorld.Com :: View topic - Yeni bir sistem
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Yeni bir sistem View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 7:29 pm Reply with quoteBack to top

Dwaxer'ın oynattığı bir D&D 4th edition oynundayım.Oyunda -1 INT'i olan bir Dragonborn Fighter (Clicks), +4 INT'i olan Eladrin Wizard(Edmond [ben])'ın düşünemediÄŸi bir ÅŸeyi düşünüyor.Ve yine aynı adam zekice davranmasına raÄŸmen kurallar gereÄŸi bunu oyuna yansıtamıyor ve INT''i -1 olarak oynamaya mahkum oluyor.Ve bu bana çok anlamsız geldi.ÅŸimdi diyebilirsiniz ki “Adamın INT'i -1 ise zekice davranmasın oyunda”, fakat böyle saçma ÅŸey olur mu, adam sırf güçlü diye, ability puanı ile STR kazandı (!) diye hiç zekice davranamayacak mı? Zaten ilginç bir ÅŸekilde level atlayıp, kazandığı TECRÇBEYÄ°, o tecrübeyi kazanırken hiç yapmadığı bir iÅŸe verebilen birisinin o iÅŸi nereden kazandığını sorarım ben size.

Kurallara güvenerek karakterinin INT'ini 18 yapabilmiş bir eleman, fakat gerçekte 12 bile olmayan bir insan (ben) oyunda nasıl karakterini yansıtabilir?Böylece yeni bir sistem düşündüm, oyunda yaptıklarınıza göre karakteriniz değişecek.Çrneğin yukarıda bahsettiğim olayda Clicks'in INT'i artabilecek.Sizce bu sistem yürür mü Very Happy Geliştirmeyi düşünüyorum.

Bir D&D oynunda bir Bard sürekli savaşta arkadaşlarının yanında saz çalıyor, hiçbir şekilde bir darbeye maruz kalmıyor, bir iş yapmıyor, tek yaptığı arkadaşlarını güçlendirmek mesela.Hatta yatarak yapıyor bunu diyelim.Arkadaşları onu koruyor.Ve bu eleman her savaştan çıktığında XP kazanarak rütbe atlıyor.4. Levele geldiğinde ise bir Ability Score'unu artırma hakkı kazanıyor.Ve tutup bunu Con yapıyor, hâlbuki dayanıklılık namına bir iş yapmamış.Sonra Skill'ini artırıyor, hiç kullanmadığı hâlde, Craft yeteneğini (skill) artırıyor.Böyle olmaz bence Very Happy Bu işler böyle yürümez Very Happy

Fakat oluşturacağım level atlama olayı olmayacak.Yani tecrübeler birikip birikip bir anda patlamayacak.Yaptığınız her iş, karakteri etkileyecek.Yani bir karakter, eğer level atlamasa bile, kullandığı bir Craft yeteneği ile, craft yeteneğini artırabilecek.Ya da yaptığı zekice bir hareket ile INT Puanını artırabilirken, aynı zamanda aldığı bir darbeye dayanabilmesi ile CON skorunu artırabilecek.Ama tabiî söz konusu olan etkinin şANS olduğunu burada fark edebiliyorsunuzdur.

Henüz geliştirme aşamasındayım.Fikirlere açığım.Ama öncelik yorumların Very Happy

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 7:37 pm Reply with quoteBack to top

Edmond, değindiğin noktalar benim de FRP oynamayı öğrendiğimden beri D&D'de eksik bulduğum noktalardan bazıları. Ama D&D'de bunun alternatifi yapılabilir mi diye düşününce olmaz heralde demiştim..

Senin sunduğun sistem hakkında net birşey söyleyemiyorum şu an. Geliştir iyice, umarım yürüyebilecek bir yöntem bulursun. Ama bu haliyle pek kullanabilir gibi durmadı benim gözümde. şunu da söylemek gerek ki, sağlam birşey olursa, kullanımı yaygınlaşır bence. Bugüne kadar birlikte oynadığım arkadaşların çoğu genellikle D&D'nin bu yönlerini eleştirmişlerdi...

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 7:53 pm Reply with quoteBack to top

Oyun aslında tamamen DM'nin insiyatifinde ilerliyor.Çünkü bir hareketi karakterin gelişmesine uygun bulmak ya da bulmamak DM'nin kararı olacağı için, oyunda DM tanrı gibi.Dolayısıyla oynamak için öncelikle iyi bir DM'ye ihtiyaç var diyebiliriz.

Aslında bu sorunu kapatmak için şans sistemini de uygun buluyorum.Yani bir karakter yalnızca bir kişiyi ikna ederek CHA'sını yükseltemez değil mi? Ee, bunun için ne diyeceğiz? Her ikna ettiğin 5 kişide bir CHA dersek, XP sistemine, biriktirip atlatma sistemine geri dönmüş oluruz.Düşünüyorum da, her ikna ettiğiniz kişide mesela, her Diplomacy tutturduğunuz kişide d10, her deneme yaptığınız kişide d100 (ikinci kısmı silebiliriz Very Happy ) atarız, 10 atan veya 100 atan CHA'sını, veya ilgili skill'ini yükseltir.Mantıklı mı yoksa işi tekrar tamamen DM'nin insiyatifine mi sokalım?

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 8:38 pm Reply with quoteBack to top

Çeşitli sistemlerde bu tarz ilerlemeler mevcut zaten.
    Çrneğin Chaosium'un BRP'sinde oyuncu dramatik anlatıyı etkileyen bir şekilde skill kullandığında, o skill'in yanına check atılıyor. Sonra oturum sonunda check'li tüm skillleri için deneme atıyor. Denemeleri başarısız olan yetenekleri (bu sayede skill yükseldikçe, artırılması zorlaşmış oluyor), 1d6 artıyor. Bu d100'lük bir sistem.
    Benzer şekilde Burning Wheel sistemi de oyun içinde bir skill'in her başarılı VE her başarısız kullanımı için ilgili yeteneğin yanına bir check atıyor. Yetenek seviyesi kadar başarılı ya da yetenek seviyesi -1 kadar başarısız check'i olduğunda, yetenek bir artıyor. Bu sistem de d6 dice pool sistemi kullanıyor.

Bir de eğer tek derdin buysa, yeni bir sistem üretmeye uğraşma. D&D'nin var olan tecrübe sistemini "hack" et... Bu çok daha kolay olacaktır...

Dragon_Knight
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Feb 05, 2009 10:56 pm Reply with quoteBack to top

Edmond anladığım kadarıyla aligment tarzı bir şeyler düşünüyorsun. Yada Dungeon Siege oyunlarında olduğu gibi Büyü kullanırsan büyü yeteneklerin artıyor. Range silahları kullanıyorsan range yeteneklerin artıyor. Doğru anlamışmıyım ?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Feb 06, 2009 2:22 pm Reply with quoteBack to top

Burada sorun olarak görülen kısım gerçek karakterle hayali karakterin birbirine uymaması bazı durumlarda zıt olması yanlış anlamadıysam.

Çte yandan "Rol yapma oyunu" adı üstünde rol yapmak başkasıymış gibi davranmak zorundasınız. Eğer aklınıza parlak fikirler geliyorsa fakat düşük zekalı bir savaşçı rolünü yapıyorsanız bu fikirlerinizi (en azından siz) uygulamaya koyamayacaksınız demektir. Zeki olan büyücü karaktere oyun dışı akıl vermenizde bir sakınca yok.

İşin doğrusu yaratılan karakterler oyuncuların gölgesidir, ikisi birbirinden çok fazla ayrı değildir. Oyun yönettiğim de karaktere uymayan davranışlarda bu tür davranışları engelleyebilirim. Genellikle bunlar belirli kurallara bağlı ya da iyilik-kötülük yöneliminde olur.

Zekası düşük bir karakter parlak bir fikir bulduğunda bu sürekli olmadığı sürece engellemem. Basit bir sebebi var; böyle davranırsanız çok zeki bir karaktere de oyun içinde sürekli bilgi verip yok sen böyle yapmazsın bu hileye düşmezsin demek gerekir ki bu oyun oynama zevkini toptan kaçırır.

Çte yandan sistem olarak ilginç olabilir, aslında bir çok bilgisayar oyunu bu tip sistemleri kullanıyor kısmi olarak.
    Back to top View user's profileSend private message
    FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Tue May 26, 2009 12:44 am Reply with quoteBack to top

Gençlerin D&D sisteminin eksiklerini görmesi ve kendi sistemlerini üretmeyi düşünmesini görmek çok güzel ve gurur verici bir şey. =) Gerçekten de tespit ettiğin noktalarda D&D eksik, hatta sakat kalıyor. Ki daha ne eksikleri var..

Ancak sorun şu ki D&D zaten amaç itibariyle zindana girip ejder kesmeyi, tecrübe ve hazine kazanmayı sevenlerin kullandığı bir sistem. Yani zaten bu sistem için seviyeyi ortadan kaldırmak gibi bir plan anlamsız kalacaktır, çünkü D&D oynayan insanlar zaten seviye atlamak, öldürdüğü yaratıktan tecrübe puanı kazanmak isteyecektir.

Ama tabii ki senin gibi daha gerçekçi sistemlerle oynamak isteyenler de var. Bu durumda kendi sistemini tasarlamadan önce başka sistemleri incelemeni önerebilirim. Onlardan daha iyisini yapamazsın diye değil -ki işi bu olan adamlar gerçekten de senden ya da benden daha iyi ve daha dengeli sistemler yapabilecektir- ama farklı sistemleri görerek, onların bu bariz sorunlara yaklaşımlarını inceleyerek, eğer hiçbirini beğenmezsen bile kendi sistemini nasıl yaratacağına dair ipuçları edinebilirsin.

İnsanların çoğunun tek bildiği sistem D&D olduğu için kendi sistemlerini yaratmayı düşünüyorlar. Nitekim ben de öyle yaptım zamanında. Ayrıca kendi sistemini yaratmak cidden hoş ve biraz da ego okşayan bir çaba. Oysa ortada bir sürü sistem var ve sistem yaratımı gerçekten uçsuz bucaksız bir alan. Sadece konsept ve bariz sorunlara yaklaşımları yapmak bile yeterince zorken olasılık hesapları ve sayısal dengeleri oturtmakla içinden çıkılmaz hal alabiliyor. Ayrıca her diyarda çalışan bir sistem yapmak ne yazık ki imkansız, (Bu konuda en yeterli sistem olabilecek GURPS'ün bile her diyar için ayrı bir ek kitabı var.) ama muhtemelen sen sadece "büyü ve kılıç" türünde bir diyar için düşünüyorsun, o yüzden bu senin için bir sorun olmaz.

Diyeceğim odur ki, sistem yaratmak zor iştir, bana da zamanında böyle dendi. (Ve ben kulak asmadım. xD) Ama eğer önce işine yarayabilecek var olan sistemlere şöyle bir bakarsan çok faydasını görebilirsin, belki tam isteğine göre bir sistem bulabilirsin bile. Bu konuda ne yazık ki ben yeterince bilgili sayılmam, ama Occultsearcher arkadaşımız sanırım isteğine göre bir sistemi bulmana yardım etme konusunda en uygun kişi olabilir. ^^ Ancak kendisine bir noktada katılmıyorum, eğer bu açıklar seni rahatsız ediyorsa D&D'ye ayar çekmekle uğraşma ve tamamen bırak. Çünkü bana göre birçok FRP'ci insanın başına gelen en kötü şey FRP'ye D&D işe başlamaktır. Sayfalarca kural ezberlemektense basit ve tutarlı bir sistem bul ve onu öğren bence. Beğenmezsen kendi sistemini yapmakta her zaman özgürsün. =)

Bu arada Devrimk'ya da katılıyorum bir noktada, nihayetinde bu bir rol yapma oyunu ve eğer sen karakterini çok zeki olmayacak bir karakter olarak belirlediysen ona uygun rol yapman gerekmektedir. Normalde karakterinin aklına gelmeyecek bir şey aklına gelmişse ne yazık ki onu içinde tutman gerekmektedir. Tam tersi şekilde zeki bir karakter oynatıyorsan ama hakkını veremiyorsan.. İşte o noktada ne yapılacağı oyun yöneticisine kalıyor..

Bu yüzden bence, en güzel sistem, oyuncu ve yöneticiye özgürlük tanıyan sistemdir. Sistemin türüne göre bir şekilde oyuncu bir özelliğini geliştirecek duruma geldiğinde, oyuncu geliştirmek istediği özelliği -mantıklı olmak üzere- kendisi seçer ve yönetici de mantıklı bulursa o özelliği yükselir. Ki bu mantık sistemi sayfalarca bilgiden ve kirilikten kurtarır, sade ve tutarlı bir sistem olur.

Eğer sonunda sistem geliştirmeye karar verirsen yapacağın sistemi incelemek tavsiyelerde bulunmak isterim. Uzun cevap için özür dilerim, şimdiden başarılar!

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

GeçmiÅ?in sayfalarına gömülü kullanıcı..
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue May 26, 2009 10:35 pm Reply with quoteBack to top

FrontsideAir wrote:
    Ancak kendisine bir noktada katılmıyorum, eğer bu açıklar seni rahatsız ediyorsa D&D'ye ayar çekmekle uğraşma ve tamamen bırak. Çünkü bana göre birçok FRP'ci insanın başına gelen en kötü şey FRP'ye D&D işe başlamaktır. Sayfalarca kural ezberlemektense basit ve tutarlı bir sistem bul ve onu öğren bence. Beğenmezsen kendi sistemini yapmakta her zaman özgürsün. =)

El cevap:
    Oyunun her yerini beğenip sadece XP sistemini beğenmediği için oyun tasarlamak işkence yahu. Hakikaten. Hatta bu tarz çabalarla ortaya çıkan ve diğer yönlerden D&D'nin aynısı olan şeylere filan Ron Edwards "Fantasy Heartbreakers" demişti zamanında.
    Ben, şahsen, "hack"le ulaşılabilecek sonuçlarla memnun olacaksanız, oyun tasarlamaya kalkışmamanız gerektiği görüşündeyim. Zira o yol uzun ve meşakkatlidir. Başlayanların pek çoğu, sonunu görmeden düşer Smile Çte yandan sonuna varıp varamayacağını görmek için de başlamak gerekir Smile XD Paradoksa gel Smile
    Ama elbette ki kendi oyunlarınızı, sistemlerinizi tasarlayın, arkadaşlar. Fakat bunu yaparkenki tek sebebiniz D&D'nin X özelliğini beğenmemek olmasın...

FrontsideAir
    Gölge Ustası

PostPosted: Tue May 26, 2009 11:00 pm Reply with quoteBack to top

Occultsearcher:
    Abi iyi demişsin güzel demişsin de; FRP'ye başlayan insanların %99.9'u ne yazık ki D&D ile başlıyorlar ve başka sistemlerin varlığını öğrenene kadar -ki ilk öğrendikleri de genelde WoD oluyor ki, ne yazık ki o da içlerindeki kılıç ve büyü aşkını tatmin etmiyor- D&D'nin X özelliğini beğenmeyerek sistem tasarlamak istiyorlar. Benim için de aynen böyle oldu nitekim. O ne şanslı insandır ki D&D dışında bir sistemle başlamış olsun da D&D'yi beğenmediği için sistem tasarlamak istiyor olmasın. xD Ama ne mümkün?

İşin zorluğu konusunda sana katılıyorum, ama ben tasarlamak derken hani şu Dungeonslayers gibi 15-20 sayfalık sistemlerden bahsediyordum. D&D'ye ayar çekmek cidden zor çünkü, eğer gerçekten istediğin hale getirebilsen bile muazzam çaba harcamış oluyorsun ve yeni sistemin dengeliliği konusu da oldukça şüpheli oluyor. Hem de sonunda yine D&D'ye benziyor. =P Olacaksa özgün olsun bari.

Edwards Amca'nın dediğini beğendim ve katılıyorum. Ama zaten o yüzden yeni sistem tasarlamadan önce değişik sistemlere bakmayı öneriyorum. İnsanın tek bildiği D&D olunca ne kadar kassa da çok farklı bir şey üretemiyor çünkü. Ama gerçekten Dungeonslayers tarzında bir sistem bile yeterli oluyor bir sistemin onlarca kaynak kitap olmadan da yeterli olabileceğine.

xD Cidden paradoks olmuş. Ben de henüz düşmedim çok şükür, ama sonunu görmüş de sayılmam. Hayırlısı bakalım..

Eh, madem o kadar söz ettim, Dungeonslayers'ın adresini koyayım bari de bir faydam dokunsun. Kendisi çok basit kuralları olan, D&D tarzı zindana gir/ejderhayı kes temalı dünyalar için tasarlanmış, öğrenmesi kolay oynaması kolay bir sistemdir. 20 sayfadan oluşur, bedavadır, özgür içeriktir. Eğer bir sistem üzerinde oynanacaksa bunun üzerinde oynamak çok daha kolay olacaktır. Adresi de şudur: http://www.dungeonslayers.com/

Ä°yi oynamalar!

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 27, 2009 9:26 am Reply with quoteBack to top

FrontsideAir wrote:
    Occultsearcher:
    Abi iyi demişsin güzel demişsin de; FRP'ye başlayan insanların %99.9'u ne yazık ki D&D ile başlıyorlar ve başka sistemlerin varlığını öğrenene kadar -ki ilk öğrendikleri de genelde WoD oluyor ki, ne yazık ki o da içlerindeki kılıç ve büyü aşkını tatmin etmiyor- D&D'nin X özelliğini beğenmeyerek sistem tasarlamak istiyorlar. Benim için de aynen böyle oldu nitekim. O ne şanslı insandır ki D&D dışında bir sistemle başlamış olsun da D&D'yi beğenmediği için sistem tasarlamak istiyor olmasın. xD Ama ne mümkün?

Ya esasen ben D&D ile başlamayı çok bir "talihsizlik" olarak görmüyorum örneğin. Ne yazık ki "doğru" bir başlangıç oyunu olabileceğinden de emin değilim. Çünkü neticede tüm oyuncuların oyundan istedikleri farklı. Dolayısıyla kendileri için uygun oyunu oynamadan, denemeden, kendilerini ve oyunları keşfetmeden bulmaları imkansız...

FrontsideAir wrote:

Eh, madem o kadar söz ettim, Dungeonslayers'ın adresini koyayım bari de bir faydam dokunsun. Kendisi çok basit kuralları olan, D&D tarzı zindana gir/ejderhayı kes temalı dünyalar için tasarlanmış, öğrenmesi kolay oynaması kolay bir sistemdir. 20 sayfadan oluşur, bedavadır, özgür içeriktir. Eğer bir sistem üzerinde oynanacaksa bunun üzerinde oynamak çok daha kolay olacaktır. Adresi de şudur: http://www.dungeonslayers.com/

Ä°yi oynamalar!

Dragonlayers çok güzel ve basit bir oyun hakikaten. Kaleidoskop'ta da haberini yaptıydım hatta. Sonra bastırdım, okudum filan. Hoş yanları var. Dünya üzerindeki en muhteşem sistem olmaktan çok uzak bence ama illa basit bir dungeon crawl oynamak isteyenler için hakikaten bu: basit bir dungeon crawl Smile
    Ama sanıyorum misal yarın dungeon crawl oynayacak olsam sırf merakımdan D&D 4th oynamak isterdim Smile

Neyse, o deÄŸil de benim merak ettiÄŸim bir ÅŸey var:
    şimdi bir kamyon oyun tasarlamak isteyen insan var ortalıkta. Hatta ufak ufak başlamış, bu yolda yürüyen insanlar da var. Acaba bir "tasarım atölyesi" (design workshop) filan düzenlesek, insanlar buna katılır mı? Katılmak ister mi? İlgilerini çeker mi? Keferistanda yapılıyor bu mütemadiyen. Hatta geçen hafta İtalya'da benim çok saygı duyduğum bir abi bu tarz bir atölye düzenledi...
    Hatta merak ettiğim başka bir şey de, biz kendi "24-saatlik-ryo" konseptimizi yapabilir miyiz? Bu tarz ortak çalışmalara girebilir miyiz? Zamanında Türk Jenerik Sistemler Birliği altında bu tarz şeyler yapmak istemiştik ama "gerçek hayat" müdahalelerinden ötürü TJSB, olması gereken bir şey olamamıştı. Acaba şimdi bu tarz şeyler gerçekleştirilebilir mi ki?.. Gerçekleştirilse ilgi olur mu ki?..

SacoKhan
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed May 27, 2009 11:46 am Reply with quoteBack to top

Bence D&D başlangıç olarak iyi bir sistem çünkü bir çok kural sistemine ve yöntemlere D&D'den çıkarak geldiğimiz için çok daha iyi öğreniyoruz ve çok daha bug abuse yapıyoruz. Ben ve bir çok arkadaşım böyle olduk...

Gölge Ustası

PostPosted: Wed May 27, 2009 11:50 am Reply with quoteBack to top

Yani benim de D&D ile başlamayı talihsizlik olarak görmem saf D&D nefreti üzerine kurulu bir şey değil. Sadece ortada daha basit ve oyuncuyu özgür bırakan sistemler varken, hayalgücüyle aşılabilecek sorunları ek kaynak kitaplar çıkararak düzelten, öğrenmesi zaman ve uğraş isteyen karmaşık bir sistemle başlamak ne kadar doğrudur ki?

Evet, ben de Kaleidoskop'taki haberinden görmüştüm Dungeonslayers'ı. ^^ Her yönüyle yeterli bir sistem sayılmaz tabii ki, ama zaten öyle bir amaç da gütmüyor. Zaten sade bir sistem olduğu için üzerine ekleme yapmak da kolay. Ben bununla bizim kulüpte başlangıç oyunları yapmayı planlıyorum. =)

Hmm.. 24-saatlik-RYO olayı biraz zor gibi görünüyor bana, çünkü zaten aramızda 24 saat kısıtlaması olmadan oyun geliştiren fazla insan yok. Atölye bu açıdan sistem tasarlamayı öğrenmek, denemek, görmek isteyenler için daha yararlı olacaktır. Hem de dünya üzerinde değişik sistemler olduğunu insanlara göstermek adına güzel bir çalışma olur.

Bence TJSB'yi tekrar canlandıralım. (Tabii başka bir isimle. =P) Hem sistem geliştirmekle ilgilenen insanlar için güzel bir platform olur, hem de RYO konusunda sadece yiyici değil üretici bir rol üstlenmemize de yardım eder. Ayrıca başka özgün sistemleri de tanıma ve tanıtma rolü üstlenebilir. Zaten bence bırakmamız hataydı. ^^

Her soylunun leÃ…?inde,
    Hançeri saplı Erober'in.

occultsearcher
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed May 27, 2009 5:04 pm Reply with quoteBack to top

FrontsideAir wrote:
    Hmm.. 24-saatlik-RYO olayı biraz zor gibi görünüyor bana, çünkü zaten aramızda 24 saat kısıtlaması olmadan oyun geliştiren fazla insan yok. Atölye bu açıdan sistem tasarlamayı öğrenmek, denemek, görmek isteyenler için daha yararlı olacaktır. Hem de dünya üzerinde değişik sistemler olduğunu insanlara göstermek adına güzel bir çalışma olur.

Bence TJSB'yi tekrar canlandıralım. (Tabii başka bir isimle. =P) Hem sistem geliştirmekle ilgilenen insanlar için güzel bir platform olur, hem de RYO konusunda sadece yiyici değil üretici bir rol üstlenmemize de yardım eder. Ayrıca başka özgün sistemleri de tanıma ve tanıtma rolü üstlenebilir. Zaten bence bırakmamız hataydı. ^^

24-saatlik-RYO zor zaten. Belki gelecekte olur filan diye umut ediyorum temelde. Umut iÅŸte Smile
    Atölye filan esasen makul ve uygulanabilirse güzel bir şey. Ama nasıl olur, nerede olur, ne kadar süreli olur filan bunlar hep zor sorular. Ve işin kötüsü cevaplanması da gerekiyorlar yani Smile Gerçi biz daha insanlara oyun oynamayı öğretemiyoruz doğru düzgün, acele mi ediyoruz diye merak etmiyor da değilim...
    TJSB için bırakmamız hata mıydı, onu bilemiyorum da olmaya da bilir. Neticede o zamanın konjonktürü uygun değilmiş, şartlar olgunlaşmamış ki, patladı, olmadı, yapamadık. Belki artık şartlar doğrudur, belki bu defa olur... Denemek lazım Smile

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum