Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 21
    Dün: 23
    Toplam: 90350

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1780
    Üye: 0
    Toplam: 1780

FrpWorld.Com :: View topic - Mistik büyü ve İlahi büyü
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Mistik büyü ve İlahi büyü View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Starfell
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 8:45 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar bu aksam Cine5 de büyücülük okulu diye bir film izledim. Ordada Dragonlance deki gibi cehennemin kapılarını açmaya çalışan tipler vardı. Bir büyücü dünyayı kurtarmaya çalışıyordu vs.

Olay: Cehennem kapısı bir tapınağın altında bulunuyordu ve kapıyı büyücü değil rahibe açıyordu.

Soru: Bu işler böylemi yürüyo. Yani bir büyücünün karanlık ruhları serbest bırakması için saf bir rahibeyemi ihtiyac vardır yoksa film dragonlance çakması mı ? Ben zaten büyücü çocuğu Raistline benzettim hafiften ama yinede merak ediyorum. Kapıları açmak için mistik büyü yetmiyor mu diye ?
    Back to top View user's profileSend private message
    Mark
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 8:53 pm Reply with quoteBack to top

Filmin adı neydi?

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Dec 02, 2008 9:04 pm Reply with quoteBack to top

o filmin reklamını cine5te görmüştüm de izlemek istemiştim, ama kaçırdım filmi. nasıldı film peki, izlenecek bir film mi yoksa izlenmese de olur mu starfell?
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Lugtarias
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 4:40 pm Reply with quoteBack to top

Starfell bahsettiğin film, Usta Ursula'nın Yerdeniz Büyücüsünden esinlenmedir. Ejderha Mızrağı ile bir ilgisi yok bildiğim kadarıyla. Ayrıca rpg çerçevesinde bakarsan olaya, bir büyücünün karanlık ruhları serbest bırakması için herzaman bir ruhbana, ya da tanrısal büyü kullanan herhangi birine gereksinimi yoktur.

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed Dec 03, 2008 4:58 pm Reply with quoteBack to top

Frp hayal gücünü ön plana çıkartanbir hobi olduğu içim ben genellemelere karşıyım. Yani hiçbişeye her zaman diyemeyiz bence...

Bu olayı filmlerin, oyunların, filmlerin, romanların, neyse artık... iç mantıklarıve dış mantıklarıyla incelemek gerek.

Dışarıdan bakıldığında senaryoyu daha etkili kılmak için.anlayışları ve yetenekelri farklı iki karakter tipini bir arada çalışmakta zorlamak her zaman ilgi çekici bir olgu olabilir. Ejderha mızrağından o kadar etkilenmemeizin sebeplerinden biri de belki bu olgudur. Düşünsenize raitlin gidip kendisi kapıları açabilecek güçte olsaydı. Asıl ilgi çekici nokta gelen kişinin iyi bir din adamı(adam değildi ama ) ve kendi iradesiyle gelmiş olmasıydı. Bu senaryonun akışını tamamen değiştirmişti. Ayrıca rahibe olması durumu da bence senaryoyla alakalı. James bodda hep bayan karakterlerin olmasıyla benzer bir durum. Bütün karakterlerin erkek olduğu yerde çok ilgi toplanmayabilir =)

Diyarların iç dnamikleriyle bkıldığında ise. Belki teorikte imkansız değildir. Ama şimdiye akdar hiçbir büyücü o kadar büyük bir güce yeryüzünde erişebilecek kadar yaşamamıştır diye düşünülebilir. Yani yeryüzünde bir şekilde tanrısal güçlere ulaşabilseyi belki açacaktı. Ama Bu durumda limitlerden dolayı Raistlinin bile böyle bir olayı gerçekleştirmek için (ki bu olayın ilahi bir boyutu olduğunu da düşünürsek) ilahi bir katalizöre ihtiyaç duyduğunu düşünebiliriz. Neticede evet bashi geçen filmlerde romanlarda vesaire bir büyücüyle din adamının beraber çalışması gerekli omuş olur.

Ama başta dediğim gibi bunlar o diyarın önceden kurulmuş iç dinamiklerine ya da tamamen yazarın senaristin olayı ilgi çekici yapma isteğiyle alakalı. Yani ben bir dünya yaratmak istesem pekala bu işbirliği olmadan iki dünya arasında kapı açılmasını mümkün kılabilirdim belki... Genellemeyelim bence yine de...

Starfell
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 4:34 pm Reply with quoteBack to top

Mark wrote:
    Filmin adı neydi?

Çsttede belirtiğim gibi filmin adı "Büyücülük Okulu"

Catboy wrote:
    o filmin reklamını cine5te görmüştüm de izlemek istemiştim, ama kaçırdım filmi. nasıldı film peki, izlenecek bir film mi yoksa izlenmese de olur mu starfell?

Yüzüklerin efendisiyle yada ejderler ve zindanlarla kıyaslanamaz tabiki ama hayal gücünü geliştirmek için izlenebilicek bir film.

-Spoiler-
    Kısaca bir demircinin oğlunun -büyüyle hiç ilgisi olmayan bir- çok güçlü bir büyücü sayesinde yeniden hayata dönmesi ve oğlanın bu adama heveslenip birazda yaşadığı hayattan kurtulmaya çalışmasının bir sonucu büyüye yönelimi anlatıyor. Sonradan oğlan güçlü bir büyücü oluyor ve içindeki karanlıkla savaşıyor.
    -Spoiler-

Lugtarias wrote:
    Starfell bahsettiğin film, Usta Ursula'nın Yerdeniz Büyücüsünden esinlenmedir. Ejderha Mızrağı ile bir ilgisi yok bildiğim kadarıyla...

Evet haklısın ama ben hani raistlinle rahibenin kapıyı açma olayına benzettim o açıdan ejderha mızragı dedim. Filmi yarı uyukluyarak izledigim için Cast bölümünü okuyamadım. Very Happy

Efla wrote:
    Ayrıca rahibe olması durumu da bence senaryoyla alakalı. James bodda hep bayan karakterlerin olmasıyla benzer bir durum. Bütün karakterlerin erkek olduğu yerde çok ilgi toplanmayabilir =)

Diyarların iç dnamikleriyle bkıldığında ise. Belki teorikte imkansız değildir. Ama şimdiye akdar hiçbir büyücü o kadar büyük bir güce yeryüzünde erişebilecek kadar yaşamamıştır diye düşünülebilir. Yani yeryüzünde bir şekilde tanrısal güçlere ulaşabilseyi belki açacaktı...

Aslına bakarsan bende olayın senaryoyla ilgili olabileceğini düşünüyorum. Ancak yinede RP açısından bazı sıkıntılarım var. Yada eksikler...

Bu kapılardan bahsederken gözümde canlandırmakta zorluk çekiyorum. Nasıl bir yer olabileceği ve büyücünün nasıl bir güce sahip olması gerektiği konusunda bilgi verirseniz çok sevinirim...
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:43 pm Reply with quoteBack to top

güzel bir film değil açıkçası, d&d'nin filmlerinden bir tanesi güzel onun dışında adam gibi dragonlance, forgotten realms gibi dünyaları anlatan film yok zaten. Halbüki çok güzel konulu filmler çıkar yani mesela kara elf serisi'ni yapsalar ama onu da adam gibi çekmek zor hep yeraltında geçiyor, bide çok görkemli şehirler, öyle pek yapılacak gibi değil, ayrıca underdark'ta yaşayanların hepsi kızılötesi görüşe sahipler falan... aslında o tarz bir film için çok iyi fikirlerim var ama yapımcıların onları bulması zor gibi geliyor bana.
    Starfell
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:52 pm Reply with quoteBack to top

Kapı olayına dönersek eğer büyücünün nasıl bir güce sahip olması gerekir ben bu olayı düşünürken zorlanıyorum açıkcası bu basit bi kilit açma büyüsünden çok daha öte bi kavram olması gerekir diye düşünüyorum.
    lightflarer
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 10:25 pm Reply with quoteBack to top

Starfell wrote:
    Kapı olayına dönersek eğer büyücünün nasıl bir güce sahip olması gerekir ben bu olayı düşünürken zorlanıyorum açıkcası bu basit bi kilit açma büyüsünden çok daha öte bi kavram olması gerekir diye düşünüyorum.

bazen senaryolarda şaçmalanabiliyor.
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum