Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: StormyLams
  Bugün: 40
  Dün: 50
  Toplam: 88958

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 956
  Üye: 1
  Toplam: 957

  Şu An Bağlı:
  01 : iwotisul

  KARA GÇNEşİN ÇOCUKLARI
  Karanlıkaltına dair bir bilgilendirme ayzısı.


  Ne bir yıldız süsler bu ülkeyi ,bir şairin gizemli parıltısı ile nede güneş yaşam dolu ılık ışınlarını gönderir bu diyarlara.Burası Underdark tır. Unutulmuş diyarların telaşlı çehresi altındaki gizli dünya. Burada gök yüzü acımasız bir kayadır. Duvarlar ölümün buraya gelme yanılgısına düşecek kadar budala yüzey canlılarının meşale ışığıyla grileşmiş rengini yansıtır.Burası onların mekanı değildir.Burası ışığın dünyası değildir.Buraya davetsiz gelenlerin çoğu geri dönemez.
   Diye başlar Underdark efsanesi tüm çekiciliği ve ölüme olan yakınlığıyla.Yüzeyde yaşayan elflerle kuzenlik bağı bulunan drowlar bundan beklide binlerce sene önce gece elfleri olarak bilinir ve yüzeyde yaşarlardı. Ancak kuzenlerinden farklı olarak hırsları ve güce olan istekleri onları diğerlerinden fazlasıyla ayırmaya yetiyordu. Ne var ki gece elfleri zamanla istek ve arzuları uğruna tapındıkları tanrının kuralları dışına çıkmaya başlamış ve bunu onlara ne gibi bir lanet getireceğine dair hiçbir hesaplama yapamamışlardır.
    Yüzey elflerinin kadim hikayelerine göre uzun zamanlar önce barışçıl olan gece elflerinin  değişimi görülmüş ve uyarılmışlardır. Fakat gece elfleri bu uyarı dinlemek bir yana kendilerine karşı yapılan bir hakaret olarak aldılar ve yüz yıllarca sürecek olan elf savaşlarını başlatmış oldular.
    Unutulmuş diyarların her yerinde akmaya başlayan elf kanı ile gece elflerinin kalbindeki kötülük zamanla dış görünüşlerini de değiştirdi ve siyaha dönüşen derilerini beyazlaşan saçları izledi.
    Kalplerinde geçmişe ve iyiliğe dair ne varsa yok edip inançlarından da ayrıldılar. Daha sonra eski inançlarında ayrılmış olan tüm Drowlar “Örümcek kraliçe” olarak bilinen  tanrıça Lloth a tapınmaya başladılar.Ancak en sonunda elflerin tanrıları Corellon Larethian liderliğinde Lloth u ve tüm akrabalık ilişkilerini yıktıkları drowları yer altına gönderdiler.
   Tabi bu hikayenin birde drow versiyonu var ki ona göre Lloth sadece bir grup elfi mükafatlandırmaya değer gördü ve diğer değersiz elflerden alıp götürdü. Fakat tüm bu olanlardan sonra endişeye düşen Corellon Llotu ve drowları keşfettikleri sırları açıklamaları için zorlar. Bunu beceremez ve sinirinden drowları yok etmeye çalışarak almaya çalışır ki drowlar üstün zeka ve akıllarını kullanarak yer altının derin dehlizlerinde izlerini kaybettirmeyi başarırlar.
  **** KARANLIğIN KALBİ : MENZOBERRANZAN****
  Diğer drow şehirlerine göre orta büyüklükteki Menzoberranzan sanatı ile ahengin buluştuğu dev tapınaklar,şatolar ve örümcek heykelleri ile donatılmış mimari bir şaheserdir.
    Her drow şehri birincisi en üstte olmak koşulu ile nüfus yoğunluğuna göre oluşturulan bir konsey tarafından yönetilir. Menzoberranzanda ise bu konsey şehrin ilk sekiz evini kapsamaktadır.
    şehrin tam ortasında Narbondel adında şekillendirilmiş bir dikit olan ve saat görevi gören dev yapı dikkatleri çeker. Her gece yarısında şehrin baş büyücüsü Narbondelin başına geçip ateş büyüsünü yaparak dikiti kızıl bir renge dönüştürür. Zaman geçtikçede kızıllık yerini mor mavi ve gün bitiminde tekrar siyaha bırakır
     
  ****LLOTH VE KARANLIK DÜZENİ****
  “Anneler en iyisini bilir” der bir drow sözü keza örümcek kraliçenin düzeninde de yönetim her zaman kadınların elindedir ve erkek drowlar ikici sınıf düzeyindedir.
     Drow kadınları her açıdan erkeklerden daha üstünlerdir; eşlerini istedikleri gibi seçip istedikleri gibi terk edebilirler.Erkek ler Lloth un kutsal yolunda dövüşçülük yada büyücülük için ilerleyebilir ve bu sanatların eğitimini alabilirler.
    Underdark ta Lloth dışında bir tanrıya tapınmak şejir sınırları içerisinde yasaklanmıştır.Elbette drowların tapındıkları başka tanrılarda vardır fakat bu tanrılar Lloth un otoritesini sorgulayabilecek güçte değillerdir.
     ****SOYLU EVLER VE SAVAşLAR.****
  Underdark taki her evin başında Llothun kutsal bir rahibesi olan Matron Mother lar bulunur ve onun altında sırası ile rütbelerine göre evin diğer rahibeleri sıralanır.Matron motherın çocuklarını yapması için seçtiği yardmıcı erkek drowdan olan tüm erkek çocukları dünyaya geliş sıralarına göre kıdemli olurlar.Erkek evlatlar arasından evin ordusunu yönetmek ve orduyu eğitmek adına Weapon Mastery seçilirken bir başka erkek avlata evin kütüphanesinden sorumlu olması ve rahibelere yardım etmesi için ev büyücüsü seçilirler.
  Drow ların amaçları her zaman daha fazla güce ulaşmaktır ve bu uğurda gerekirse bir drow yükselmek için kendinden bir üst rütbedeki abisini gözünü kırpmadan öldürür ki bu durum Underdarkta az rastlanan bir olay değildir.
    Soylu evler ise kimi zaman konseye girebilmek kimi zamanda düşman evi yok etmek uğruna  alışılmışın dışında bir savaş taktiği izler.
   Herkesin evinde olduğu sessiz bir vakitte sinsice saldırı yapacak olan evin orduları saldırır ve bu arada iki evin rahibeleri zihinsel bir inanç yarışına girerler.Saldıran ev savunan evin tüm soylularını öldürmek zorundadır ;eğer bu gerçekleştirilirse yok edilen ev bir sonraki gün sanki hiç olmamış gibi sayılır ve eğer ev konsey dahilinde ise onun bir altındaki ev otomatik olarak konseye girme şansı elde eder.
    Fakat savunan evin bir soylusu dahi eğer hayatta kalırsa ertesi gün şehir konseyi toplanır ve akademinin desteği ile başarısız saldırıda bulunduğu kabul edilen ev yok edilir.Bu nedenle bir eve saldırmak Drow evleri için her zaman  bir tehlike konusudur ve bu işi yapmak büyük bir titizlik gerektirirken evin casusluk ağı da çok önemlidir.
       ****EğİTİM****
  Her drow genci 25 yaşına geldiği vakit savaşçıların on ,büyücülerin otuz ve rahibelerin elli yılda tamamlayacağı bir eğitime alınırlar.Eğitimi alınan bu alanlar üç kademeden oluşan bir akademide gerçekleşir.Savaşçıların Melee-Magthere , büyücülerin Sorcere ve rahibelerin dev bir örümcek şeklinde olan Arach-Tinilithit tir.
   Eğitimlerinde kendilerine özgü ve her türlü ayrıntıyı içeren sessiz dili de öğrenen drowlar akademilerinden uzun yıllar boyunca aldıkları eğitimlerin sonucunda her açıdan güçlü bir şekilde mezun olurlar.
    Akademi eğitimi sırasında başarısın olan öğrenciler ise ya öldürülür yada ölümden daha da beter bir son olan Llorhun belden aşağısı örümcek şeklinde olan (belden yukarısı normal) kanla beslenen ve cinsiyet gibi kavramlardan yoksuz olan Drider adındaki yaratıklara dönüştürülürler.Dridere dönüşen drowlar hiçbir anılarını kaybetmezler ve her türlü zehire karşı bağışıklık kazanırlar.Her dört günde bir muhakkak kan içmek zorunda olan Driderler bu süreç içinde eğer kan içemezlerse eski hayatlarındaki anılar ve umutsuzluklar içinde boğularak ölürler.
   SON SÖZ: “ Yüzey mi? Kim o iğrenç yere dönmek ister ki?Bırakın orası perilerin olsun!Bırakın onlar açık gökyüzünün ateşinde yansınlar!Biz Underdark’ın ayaklarımızın altında dünyanın merkezini hissedebildiğimiz yerin, ve duvar taşlarının dünya gücünün ateşini gösterdiği yerin sahibiyiz”
                     Hatch’net (Melee-Magthere Master of Lore) 

  Tolga ÇAKMAK (Pardallian)

  Copyright © FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi T�m haklar� sakl�d�r.

  Yay�nlanma:: 2005-09-15 (2588 okuma)

  [ Geri Dön ]
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 1.19 Saniye