Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 17
    Dün: 23
    Toplam: 90346

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 843
    Üye: 1
    Toplam: 844

Şu An Bağlı:
    01 : owiqareqa

FrpWorld.Com :: View topic - Frpworld ve yönetimin tutumu
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Frpworld ve yönetimin tutumu View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Poll :: Yönetimin tutumunu nasıl buluyorsunuz?

Fazla kuralcı, daha yumuÅ?ak olmalı.
    12%
     12%  [ 1 ]
    Dengeli, bu Å?ekilde iyi.
    75%
     75%  [ 6 ]
    Fazla yumuÅ?ak daha katı kurallar uygulanmalı.
    12%
     12%  [ 1 ]
    Total Votes : 8

Author Message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Jan 04, 2011 10:27 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar bir konuda site ahalisinin görüşünü merak ediyorum. (aslında iki konuda)

Genel olarak site yönetiminin tutumunu nasıl buluyorsunuz. Memnun musunuz. Fazla mı yumuşak otorite mi eksik? Olması gerektiği gibi mi? Fazla mı katı?

Bir de benim bu konudaki tutumum hakkında ne düşündüğünüzü özellikle merak ediyorum.
    Genelde biraz ılımlı yaklaşmaya çalışıyorum meselelere kendimce ama bun iyi yada kötü olması da tartışmaya açık bir mevzu..
    Fazla mı kuralcı buluyorsunuz? Bu şekilde memnun musunuz? Biraz daha katı bir Efla görmek ister miydiniz?

Yönetim olarak ve benim kişisel olarak kendimizi eleştirmemiz açısından yararlı olabilir. Görüşlerinizi bekliyorum...

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Tue Jan 04, 2011 11:06 pm Reply with quoteBack to top

Gerçek anlamda Efla'yı tanıdığımı düşünüyorum, bu nedenle yorumlarımda yer yer bir taraf tutma hissedebilirsiniz, bir bakıma doğrudur ama objektifliğimi Efla'nın kişiliğine hakaret etmemek adına korumaya çalışacağım yine de.

Bu ilk sözümden bile anlaşılabilir ki Efla'nın her zaman kişiliğinin bir özelliği olan bu objektiflik sitedeki görevini yaparken de bırakmadığı bir tarafıdır.

Altını çizmek istiyorum, her ne olursa olsun siteyi kötü bile etkileyecek olsa o an için, bu kadar senenin deneyimlerini de hesaba katarak o bir kaç haftayı etkileyecek olaylara göre birinin gönlü olsun diye taraf tutmaz çünkü bilir ki ileride yaşanacak süreçte bir daha dönüp dolaşıp taraf tutma zorunda kaldığı konu gündeme gelirse objektif bir yaklaşım sergilemesi mümkün olmayacağı gibi, bir de üstüne üstlük tarafını tuttuğu kişi her türlü konuda ilk işi Efla'yı yine tarafına çekmek olacaktır. Çok uzun bir cümle olsa da anlatım bozukluğu olmasın diye uğraştım, bir kaç defa okunursa anlaşılacağını düşündüğüm yerinde ve doğru bir cümledir.

Bunun yanında Efla'nın tutumu yumuşak olabilir, kızmaz, dinler, siz fark etmeseniz de aslında size kulak verir, asla ama asla kimseye kaba bir söz söylemez, dahası karşısındaki kişiyi hafife almaz. İşte buna bakarak sözlük anlamından dolayı sert olunması gerektiği sanılan otoriter sıfatını taşımadığını düşünebilirsiniz. Hayır, Efla otoriterdir, herkese örnek olması gerektiği gibi hem de. Taviz vermez ne kendisinden ne de siteden. Çözüm bulmak için herkesten çok çalışır ve öyle bir dinler ki sizi, sizi sizden daha iyi anlatan cümlelerle size karşılık verir ve gözlemlerine her zaman güvenebilirsiniz. Asla yanılmayan bir gözlem yeteneği vardır.

Kurallara uymak zorunda hissedersiniz kendinizi, çünkü öncelikle uyan kişi Efla'dır ve ona karşı olumsuz bir davranışta bulunmak istemezsiniz. Kırılmayacağını, kızmayacağını bilirsiniz, size olan tavrı değişmez ne olursa olsun ama şunu da bilirsiniz, sizinle ilgili olan beklentilerini gelecek sefere düşürür ve her bir seferde beklenti barını daha da bir düşürür, fark etmezsiniz ama sonunda siteden soyutlanmaya başlamışsınızdır. Bu da size bir uyarı olur ve geri dönmek için Efla'nın otoritesine boyun eğmek zorunda kalırsınız. İşte Efla'nın otoriteden anladığı budur ve doğru olan da budur.
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 7:38 am Reply with quoteBack to top

şükürler olsun ki sitede İnternet Trolü yok.

Çoğu insan birbirini simaen bile tanıyor. Yıllardır buradayız. Bizbizeyiz.

Lokum gibi bir topluluğuz yani.. Sert tutuma gerek var mı?

He arada bir tehlikeli konuları tartışıyoruz. O zaman da Efla hemen keyfimize limon sıkıyor zaten. O bakımdan da sorun yok.

Efla? Müdahale etmeyi düşündüğün ama dozajı hakkında tereddüt ettiğin bir durum var mı ki?

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 7:40 am Reply with quoteBack to top

Ben gayet dengeli buluyorum Efla'yı Smile Dengesiz olmasından iyidir neticede Very Happy

şaka bir yana, Efla'nın site içindeki tutumu bir hayli yerinde.Tabii bunda üye olanlarında bir etkisi var sanıyorum, Efla'ya fazla iş çıkarmıyoruz Smile

Bunun yanı sıra forum ortamında olduğumuz için arasıra yanlış anlaşılmalar oluyor.Bunu çok doğal karşılamak lazım bana göre, kimi zaman mimik ve jest gibi önemli anlatma kollarımızı kullandığımız vakit de bile bir fikri tam olarak veremezken forum ortamında nasıl verebiliriz ki.Bence bir hayli zor, o yüzden ufak-tefek şeyler olmasına aldırmamak lazım.

Tabii bir de forum ortamının oluşunun avantajı da var o da şu ki: insan yazılan şeyleri 2-3 kez okuyup düşünüp kafasında tartışıp cevabını akılcı bir şekilde veriyor.Bu da kötü yazışmaların frenlemesini sağlıyor, kaldı ki olmuyorsa zaten Efla duruma müdahale ediyor, etmelide.

Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 8:54 am Reply with quoteBack to top

Darktimes ile neredeyse aynı zamanda benzer şeyler yazmışız.

Bu arada biraz nostalji olması adına, katı kurallardan örnek vereyim...

http://www.frpworld.com/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=3571

Çzellikle Mayıs 2006'daki entry'yi, henüz yeni üye olmuşken okumuştum ve "Allahım nasıl bir yere geldim ben" diye düşünmüştüm.

Yanlış anlamayın, kötülemiyorum veya küçümsemiyorum.

Ancak bu katı kurallar bir süre sonra kuralları koyan ve gözeten insanların egolarının şişmesine, otoritelerini yanlış kullanmalarına neden olmuştu.

Stanford üniversitesinde yapılan bir sosyal psikoloji deneyi var. Meşhurdur.

İngilizcesi olanların burayı okumasını tavsiye ederim.

http://www.prisonexp.org/
    http://en.wikipedia.org/wiki/Stanford_prison_experiment

Türkçesi de burada:

http://www.msxlabs.org/forum/psikoloji-ve-psikiyatri/251428-stanford-hapishane-deneyi.html

Bu deney yıllardır otoritenin kötüye kullanılmasını engellemek için yapılan eğitimlerde referans olarak gösterilmiştir.

Kısaca özetlemek gerekirse, katı kurallar, katı bir disiplinle uygulamaları, katı bir denetimi, buna muktedir olmak için katı otoriteyi, katı otoriteyi mümkün kılmak için katı cezaları gerektirir. En nihayetinde otorite bir "ceza kesene" dönüşür ve düştüğü anda her şey çözülür, çünkü toplumu bir arada tutan şey artık cezalar olmuştur. Değerler yitirilmiştir.

Bence FRPWORLD'ün en enterasan yanı tam da bu noktadır. Otorite için katı kurallara ve katı cezalara ihtiyaç duymaz.

Çünkü:

Bu sitenin serverlarının parasını ödeyen adamı kimse tanımaz. Yok ortalıkta... Demokrasi var mı? Yok. Yöneticimizi seçmiyoruz çünkü. Bu görevi o kadar iyi yapıyor ki, seçime gitme ihtiyacı hissetmiyoruz. Her seferinde yeniden göre seçilen Hobitköy'ün muhtarı gibi..

Moderatörler nasıl seçiliyor? Sınav vs bilmem ne var mı? Yok. Kolları sıvamaları yeterli.

Arada bir politika ve din tartışmasak başlık kilitleme tuşunun bile yerini unutucaz.

Vardır kesin tam olarak nasıl yapıldığını bilmeyen moderatör aramızda. Eminim.

Ban yok. Ya elimiz kayacak da yanlışlıkla inaktif eski bir üyeyi yerinden edicez diye botlara bile ilişmiyoruz bu sitede... 33672 kişi olmuşuz. Osmanlı'nın başkenti İznik'den kalabalığız güya...

Demek istediğim, bu sitenin bu saydıklarım gibi değerleri bu sitenin otoritesi.

Haydi vereyim gazı.

Bu sitede otorite biziz.

Last edited by Bogus on Thu Jan 06, 2011 5:53 pm; edited 1 time in total
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's websiteMSN Messenger
    Lord_Feanor
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 11:37 am Reply with quoteBack to top

sitenin kurallarıyla ilgili bir derdim yok ama gerginlikten çok kaçınılıyor gibi geliyor bana. sert tartışmalara izin verilmiyor(konu kilitleniyor veya olay kaynatılıyor Very Happy) ve tam olarak düşüncenin belirtilmesi mümkün olmayabiliyor. ancak bu forum bana ait değil o yüzden kuralları da ben koymuyorum; değişsin diye de bir isteğim yok. beğenmeyen gider Very Happy benimkisi sadece düşünce.

Ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar<br>Dehşet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa<br><div>Koruyamayacaktır Fëanor ve Fëanor'un soyundan<br>Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan</div><div>Bulan ya da kaçıran kişiy
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Darkgnome
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 3:20 pm Reply with quoteBack to top

Yemişim FRP'yi, yönetimdekilere bir şey olmasın...

...diye başlayasım bile geldi, ancak site yönetimi tutumu hakkında bir başlıkta bu şekilde bir yazının, polis karakolu önünden araba çalmaya çalışmak gibi bir şey olacağı düşüncesi doldurdu içimi.

Sitede, en işlek kısım hikayeler olduğundan, tartışmaların olacağı başlıkların pek bulunmamasıyla birlikte, bunun bir taraftan da site yönetimi tutumundan kaynaklanmış olabileceği dşüncesini de paylaşıyorum. Siteyi eskisi kadar çok kullanmadığımdan (Ki tartışmaların azalması bundan olabilir mi diye paranoya yapılasım geldi) pek söz hakkım olmasa da, başka insanların çok değer verdikleri görüşlerine bir saldırı geldiği anda müdahale eden yönetim, sitenin kurallarını ve sınırlarını kullanıcılara açıkca belirtti bence.

En kısa haliyle bu sitedeyken kendimi şirinler köyünde gibi hissediyorum. şirin baba nasıl yönetiyorsa da, yönetimi o kadar ılıman ama o kadar etkin görüyorum.

Site

[img]http://bluebuddies.com/gallery/Smurf_Sheets_&_Bedding/jpg/Smurfs_Bedding_Sheets_Village_Fabric.jpg[/img]

ve Site yönetimi

[img]http://bluebuddies.com/gallery/Smurf_Sheets_&_Bedding/jpg/Smurfs_Bedding_Sheets_Village_Fabric_Papa_Brainy_Mailman.jpg[/img]

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 4:16 pm Reply with quoteBack to top

Başka söze ve yoruma gerek kaldı mı ki? Razz
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 4:56 pm Reply with quoteBack to top

Enee, sitede bir yönetim mi vardı?

Yahu ben yıllardır buradayım, admini admin olarak hiç göremedim? Komünist bir düzen hakim sitede sanki, bir olay olacak gibi oldu mu herkes susturuyor, öteki türlü Efla'nın hiç adminlik yaptığını görmedim ben. Fazla sakin sanki Very Happy Yani admin olduğunu belli etmiyor hiç, içimizden birisi gibi Very Happy

Bu durumda Komünizm propagandasi yapmakla suçlanan şirinler de duruma daha bir uyuyor.

Ayrıca rengi de uydu Very Happy

5 minutes later

Efla: "Al sana adminlik!"

Edmond banlanır.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Bogus
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 5:59 pm Reply with quoteBack to top

Telsizin anteni ile Darkgnomu'u göstererek...

"Al bunu, al bunu, aaal bunu..."

Polis arabasının mavi ışıkları etrafta bir çakıp bir sönerken Darkgnomu'un kafasına bir el bastırır, elleri arkada kelepçeli, derdest edilmiş vaziyette bir arabanın arka koltuğuna bindirilip uzaklaştırılır.

"Dağılın... Dağılın yok bir şey... Haydi herkes işine!"

şaka bir yana, Darkgnome'un referans gösterdiği vakayı bildiğimden emin değilim. Epeydir hararetli bir tartışma olmadığı doğru. Hatta bir keresinde daha hararet bile oluşmadan başlığın kapandığını da hatırlıyorum.

Ama şirinler köyü kışkırtıcı, Darkgnome'a yakışan, iki okşayıp bir şaplak atan türde, güzel bir betimleme olmuş.

Haydi şimdi hep birlikte şirinleyelim Wink

Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 9:36 pm Reply with quoteBack to top

Valla ne diyim bilmiyorum arkadaşlar. Bu kadar ciddi bir başlığı bu kadar geyik bir başlığa çevirmişsiniz. Ama konudan da hiç uzaklaşmadan yapmışsınız bir şey de diyemiyorum ki Very Happy

Hem sosyolojik, hem psikolojik yorum yapıp. Ardından geyik yaparak anlatmak istedikleri şeyi ifade edebilen insanlar olduğu için sitede ben gayet mutluyum. Sizleri seviyoruz =) Zaten kaç yıldır bırakamadım şu siteyi sizin yüzünüzden :p

Genel yorumları almak için açılan bir başlık eğlenceli bir başlığa dönüştü ve bana bir fikir verdi hmmm..... =)

Darktimes
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Wed Jan 05, 2011 9:47 pm Reply with quoteBack to top

Efla wrote:
    Valla ne diyim bilmiyorum arkadaşlar. Bu kadar ciddi bir başlığı bu kadar geyik bir başlığa çevirmişsiniz. Ama konudan da hiç uzaklaşmadan yapmışsınız bir şey de diyemiyorum ki Very Happy

Hem sosyolojik, hem psikolojik yorum yapıp. Ardından geyik yaparak anlatmak istedikleri şeyi ifade edebilen insanlar olduğu için sitede ben gayet mutluyum. Sizleri seviyoruz =) Zaten kaç yıldır bırakamadım şu siteyi sizin yüzünüzden :p

Genel yorumları almak için açılan bir başlık eğlenceli bir başlığa dönüştü ve bana bir fikir verdi hmmm..... =)

Haha Very Happy Cevabın çok hoşuma gitti Smile Artık uzunca bir süre ciddi bir başlık açmazsın herhalde Efla Dil

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Jan 06, 2011 3:38 pm Reply with quoteBack to top

bence site yönetimin bu durumuyla gayet iyi, hiç bozulmasın Smile

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Jan 06, 2011 4:48 pm Reply with quoteBack to top

Bogus wrote:
    Arada bir politika ve din tartışmasak başlık kilitleme tuşunun bile yerini unutucaz.

Vardır kesin tam olarak nasıl yapıldığını bilmeyen moderatör aramızda. Eminim.

Ben daha bir ay önce "acaba başlık kilitleme yetkim var mı?" diye içimden geçirip denemiştim, kilitleyebiliyor muyum diye Very Happy Çok doğru tespit olmuş yav Dil

Yalnız sitenin gidiş yönünden çok hoşnutum. Eskiden herkes ciddi takılırdı, ya da bana mı öyle gelirdi bilmiyorum ama o güzel bayram gününden sonra sitede bir geyiktir gidiyor, hadi bakalım Mr.Green

Somurtkan şirin site çok katı ve kuralcı demiş Dil

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Thu Jan 06, 2011 6:48 pm Reply with quoteBack to top

Alenthas wrote:

Somurtkan şirin site çok katı ve kuralcı demiş Dil

o benim, elim sürçtü Very Happy

Ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar<br>Dehşet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa<br><div>Koruyamayacaktır Fëanor ve Fëanor'un soyundan<br>Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan</div><div>Bulan ya da kaçıran kişiy
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum