Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 9
    Dün: 23
    Toplam: 90338

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1623
    Üye: 0
    Toplam: 1623

FrpWorld.Com :: View topic - Kitap Serilerine Tanıtımlar
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Kitap Serilerine Tanıtımlar View next topic
    View previous topic
    Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.
    Author Message
    Illyra
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Nov 11, 2010 11:25 pm Reply with quoteBack to top

Bu bölümü, aslında biraz da nostalji yapmak, bilinse de fantastik serileri bir daha gözden geçirmek için düşündüm, izninizle her hafta değişik bir seri aktif olacaktır.

İlk olarak David Eddings'in Belgariad serisinden başlamak istiyorum.

Image
    Kitap I - Kehanetin Oyuncağı (Pawn of Prophecy) 1982
    Kitap II - Büyücüler Kraliçesi (Queen of Sorcery) 1982
    Kitap III - Sihirbazın Tuzağı (Magician's Gambit) 1983
    Kitap IV - Büyülü şato (Castle of Wizarday) 1984
    Kitap V - Efsuncunun Son Oyunu (Enchanter's End Game) 1984

Eddings'in ilk bilinen serisi olan Belgariad'ın rahat ilerleyen ve masalsı bir tarzı vardır, karakter yelpazesi çok geniştir. Bir süre sonra sivri zekalı esprilere ve karakterlere öyle çok alışırsınız ki, seriyi bitirdikten bir süre sonra gerçekte var olmamalarına rağmen onları özlemeye başlarsınız. Otobüste veya toplum içinde bu seriyi okurken kahkahalarla gülüp diğer insanların "ne oluyor" diyerek size bakması sıkça yaşanan bir durumdur. Aynı zamanda bölüm sonu sendromları ile tanınır. Çünkü konu özünde basit te olsa (Işığın ve Karanlığın Savaşı), ayrıntılar çok incedir. Sürkeli bir hareketlilik serinin akışına hakimdir. Bölüm sonu gelsin bırakacağım derken, insan öteki bölümü de bitirdiğini görür.

David Eddings'in en sevdiği yazar ve Çstadı olarak gördüğü J.R.R.Tolkien'in kitaplarıyla bir çok benzeşme görürüz, güçlü ve değerli bir nesnenin kötülüğün eline geçmesini engelleme çabaları, bu nesneyi kendisini kabul eden tek bir kişinin taşıyabilmesi, bir yandan sürekli devam eden savaş bize biraz da olsa Yüzüklerin Efendisindeki havayı yansıtır.

Konuya gelince;

(Dikkat, seriyi okumadıysanız, bundan sonraki kısmı okumamanızı öneririm, spoiler içerir!)

"Faldor'un çiftliğinde yetişen Garion isimli genç, günün birinde teyzesi olarak bildiği Pol'un ve çiftliğe hikaye anlatmaya gelen İhtiyar Masalcı Bay Kurt'un aslında çok kudretli büyücüler olan Belgarath ile kızı Polgara olduğunu öğrenir. Beraber çıktıkları yolculukta Kehanet'in de yardımıyla arkadaşlarını toplarlar. Aldur Taşı denilen sihirli taş ile bağlantısını keşfeden Garion, kendisinin nihai karanlığın karşısında duracağı tek kişi olduğunu öğrendiğin de, kendisini bu göreve hazırlamak için elinden geleni yapar."

Ayrıca seriyi okumuş kişilere de şunu söylüyorum;

"Neden ben?"

Smile

Last edited by Illyra on Sat Dec 25, 2010 5:46 pm; edited 2 times in total
    Back to top View user's profileSend private message
    Androner
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 12, 2010 7:39 am Reply with quoteBack to top

Elenium serisini okumuş birisi olarak David Eddings'in yazım tarzı hoşuma gidiyor. Bu seriyi de merak ediyorum. İlk fırsatta okuyacağım Smile

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Nov 12, 2010 8:04 am Reply with quoteBack to top

Beklentileri yükseltmemek lazım ama benim çok eğlenerek okuduğum bir seriydi.Okumayanlara kesinlikle tavsiye ederim.

catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sat Nov 13, 2010 12:46 am Reply with quoteBack to top

benim orta okulda güya okuduğum Yüzüklerin Efendisini saymazsak gerçek anlamda ilk kez adamakıllı okuduğum ilk fantastik seridir Belgariad. Aslında bilmediğimden olayı ilk başta yanlışlıkla Belgariad'ın devamı olan Mallaryon'un ilk kitabını almıştım, kitapçıya gitmiş artık ben de fantastik serileri okumaya başlayacam, hım bakayım bu iyi işte diye almıştım ve hemen otobüste okumaya başlamıştım. Ama ardından gerçeği anlayıp o kitabı saklamış, belgariad serisini toplamaya başlamıştım.

Keşke sen de Belgariad ile Mallaryon'u da tanıtsaydın, ikisi aynı evrende geçen birbirinin devamı olan serilerdir beş kitaplık. Yani ayırmak bana saçma geliyor, Star Wars'un ilk 3 filmi ile son 3 filmini ayırmak gibi bir şey bu... Very Happy
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Illyra
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Nov 13, 2010 12:48 am Reply with quoteBack to top

Onu da sonra tanıtırım, konusu ne de olsa biraz daha farklı, hem kapakları da daha değişik. Ama haftaya gelen seri o olmayacak Smile

Forum Yöneticisi

PostPosted: Sat Nov 13, 2010 1:12 pm Reply with quoteBack to top

Belgariad'ın son kitabını bir türlü okuyamadım ya. İyi hatırlattın aslında, bir ara gidip almam lazım. Yerdeniz Büyücüsü serisini de beklerim Dil

Forum Yöneticisi

PostPosted: Thu Nov 25, 2010 5:17 pm Reply with quoteBack to top

BU hafta dünyada en çok sevilen seri olan Dragon Lance'i anacağız.

Image

Kitap I - Güz Alacakaranlığının Ejderhaları (Dragons of Autmun Twilight) 1984
    Kitap II - Kış Gecesi Ejderhaları (Dragons of Winter Night) 1985
    Kitap III - İlkbahar şafağı Ejderhaları (Dragons of Spring Dawning)1986

Herkesin bildiği gibi Sekiz yol arkadaşının destansı yolculuğu, beş sene sonra bir araya geldiklerinde başlar. Margaret Weis & Tracy Hickman'ın mükemmel anlatımı ile, olaylar zinciri heyecanla ilerler. Bilindiği gerçek bir oyundan yola çıkılarak yazılan Ejderha Mızrağının ilk basılan serisi (önceki zamanları anlatan seriler de sonradan basılmıştır) haklı olarak büyük bir hayran kitlesi kazanmıştır. Karakterlerin, gerçek oyuncular olması ve Weis & Hickman'ın sade yazım tarzı ile, kitaplara ayrı bir derinlik kazandırır.

Forum Yöneticisi

PostPosted: Mon Dec 06, 2010 2:02 pm Reply with quoteBack to top

BU haftaki serimiz, bir çok tartışmaya yol açan, seveninin de, sevmeyenin de çok olduğu bir seri. Karşılarınız da Kara Elf Ççlemesi ile Drizzt Do'urden!

Image

Kitap I - Anayurt (Homeland) 1990
    Kitap II - Sürgün (Exile) 1990
    Kitap III - Göç (Sojourn) 1991

Her iyiliğin içinde bir kötülük, her kötülüğün içinde ise bir iyilik vardır. İşte Drizzt, kara elflerin dünyasından, o kadar kötülüğe ve zalimliğe karşı işindeki ışığı kaybetmeyen birisidir. Davranışları, teninin rengini yalanlar. Neden olduğu bilinmez, ama tahminler babası olan Kılıç Ustası Zaknafein'den bu "vicdan"ı kazandığı yolundadır.

Sonun da babası da ölünce, kendisini Menzoberranzan'da bağlayan hiç bir şey olmadığı için kaçar. Ama bu ileride yaşayacağı büyük maceralara doğru attığı ilk adımdır sadece.

Salvatore'nin sade anlatımı sayesinde, insan hiç sıkılmadan bütün seriyi bitirebiliyor. Gerçi kılıç ve savaşların tasviri biraz fazla olsa da, baştan sona zevkle okunan bir seridir. Tıpkı Dragonlance, gibi FRP'ye yeni başlayanların gözdesi olmakla birlikte, eski hayranlarından olup, seriyi gereksiz yere uzatan devam kitaplarına karşı çıkanlar da olmuştur. Yine de Kara Elf Ççlemesi, bu seriler içinden en çok sevilenlerdir.

Post new topicThis topic is locked: you cannot edit posts or make replies.

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum