Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 16
    Dün: 23
    Toplam: 90345

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1685
    Üye: 0
    Toplam: 1685

FrpWorld.Com :: View topic - Silmarillion
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Silmarillion View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Efla
    Site Admin
    Site Admin

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 11:42 pm Reply with quoteBack to top

Arkadaşlar rahlarda Metis edebiyatın yayımladığı bi silmarilion çevirisi gördüm.

Kitapçıda ilk sayfalardaanlatımı karşılaştırdım. Eski bilindik silmarilionda daha biilindik kelimeler kullanılmış ama metis edebiyatınki silmariliondaki ruha daha uygun kelimeler seçmiş bence. Yüüzükelrin efendisinden alışkın olduğumuz dile de daha yakın. Benim daha çok hoşuma gitti.

Çyle bi yorum getireyim dedim...

Alenthas
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Tue Feb 19, 2008 11:59 pm Reply with quoteBack to top

Valla bilemiyorum, dünya LOTR'daki ya da DL'deki gibi epik savaşlardan oluşmuyor. Entrikalar, yalanlar, ihanetler, şerefsizlikler var. LOTR'da ya da diğer fantastik kitapların çoğunda bu etmenler çok az rol alıyor. Eksikliğini çok hissettiriyor bana. Bir Buz ve Ateşin şarkısını okuduğumda ağzım açık kalmıştı ve "Vay be" demiştim, bana o gerçekçilik hissini çok iyi yaşatmıştı... Bu tartışma böyle giderse "En iyi metal grubu Metallica'dır" kıvamına dönecek...

şahsen ben körü körüne "En iyisi budur" düşüncesine karşıyım, illa ki bilmediğiniz daha güzel bir şeyler olacaktır.

Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat May 17, 2008 5:03 pm Reply with quoteBack to top

Lord_Feanor wrote:
    hiçbir fantastik eser tolkien ınkiler kadar etkileyici, görkemli ve dokunaklı olamaz. hele ki dragonlance ve forgotten realms la karşılaştırıldığında silmarillion ve takipçilerinin farkı ortaya çıkıyor. tolkien eserleri bazen coşturup savaşlarda hatta konuşmalar sırasında adamın tüylerini diken diken ederken bazen de turin ve leithian bölümlerindeki gibi okuyucuyu yerden yere vuruyor, fakat diğer kitaplar yüzde 95 maddi kazanç sağlamak amacıyla yazıldığından kişi warcraft oynar gibi hissediyor; raistlin in sakız çiğner gibi büyü yapıp, drizzt in prince of persia dakilere taş çıkartan comboları bir yerden sonra insanın sabrını zorluyor.
    evet silmarillion başta olmak üzere tolkien eserleri biraz ağır ve anlaşılması zor bir dille yazılmış olabilir(gerçi ben hiç zorluk çekmedim), ancak oxford da edebiyat profesörlüğü yapmış bir yazara da öyle basit bir dil pek yakışmazdı sanırım.
    son olarak tolkien ın eserlerinde başka hiçbirinde olmayan bir gizem var. insan ister istemez mordor un doğusunda ne var, beleriand gitti peki balar yerinde mi, himling himring den geriye kalan mı, morgoth un atıldığı boşluk tam olarak nasıl birşey gibi daha onlarca soru soruyor..
    AlkıÅ? AlkıÅ? AlkıÅ?

Sana katılıyorum
    Bu kitap okunmadan ben fantastik kitap okudum demek bile gereksiz.. Wink ilk başları biraz sıkabilir ama ilerledikçe yapışıyorsunz kitaba...
    Back to top View user's profileSend private message
    catboy
    Site Yazarı
    Site Yazarı

PostPosted: Sun Jan 18, 2009 1:21 am Reply with quoteBack to top

Silmarillion kadar harika fantastik bir eser olamaz! Muhteşem bir kitap!
    Back to top View user's profileSend private messageVisit poster's website
    Greyspirit
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Apr 27, 2009 8:35 am Reply with quoteBack to top

Tolkien'in tüm yapıtlarının özüdür bence, kendi mitolojisi, kendi pantheonu vardır, başlangıçların kitabıdır. Okumadan bu muhteşem dünyayı anlamış sayılmazsınız.

Greyspirit'den selamlar bu arada Smile
    bulents
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Sat Jun 13, 2009 8:27 am Reply with quoteBack to top

Kendi başına bir mitoloji gibi Silmarilllion...
    Tolkien'in dehasını, hayalindeki dünyayı bütünüyle görebilmemizi sağlayan eserdir.
    Bir dahaokuyasım geldi bu başlığı görünce. Smile
    Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum