Frp World Ana Menü
  • Frp World
    » Anasayfa
    » Forum
    » Anketler
    » Akademi
    » Kitap Tanıtımları
    » Haber Arşivi
    » Haber Gönderin
    » Makale Gönderin

• Üyelere Özel

• Kişisel
    » Hesabınız
    » Özel Mesajlar
    » Üye Listesi
    » Üye Arama
    » Siteden Çıkış

• Site Bilgileri
    » Top10
    » Site Hakkında Yorumlarınız
    » İstatistikler
    » Destekleyen Siteler

• Kullanıcı Menüsü
    Hoşgeldin, Diyar Gezgini
    Üye Adı
    Şifre
    (Kayıt Ol)
    Bugün: 8
    Dün: 23
    Toplam: 90337

Şu An Bağlı:
    Ziyaretçi: 1526
    Üye: 0
    Toplam: 1526

FrpWorld.Com :: View topic - Monte Kristo Kontu
    Forum FAQ  |  Search  |  Memberlist  |  Usergroups   |  Register   |  Profile  |  Private Messages  |  Log in

Monte Kristo Kontu View next topic
    View previous topic
    Post new topicReply to topic
    Author Message
    Edmond
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:29 pm Reply with quoteBack to top

Bilmiyorum bu kitabı kimler okudu.Kaç sayfalık hâlini okudu.Filmini izleyenler bütün bildiklerini unutsunlar.

şu an piyasda 120, 300 sayfalık kitapları cirit atıyor.Ben bundan 5 yıl önce 300 sayfalık kitabını okumuştum.Bir ödev dolayısıyla, diğer herkes 120 sayfalık hâlini okumuştu.Onlar beğenmemişlerdi, ama ben, resmen âşık olmuştum, iki kere tekrar bitirdim.

120 sayfalık olanı, nasıl hapisten kaçıp zengin olduğunu anlatıyor.Gerisi yok, 300 sayfalık kitapta ise, zengin olduktan sonra nasıl intikamını aldığı anlatılıyor.O yüzden 120 sayfalık ufak çocuk kitabını okumuş olanlar eskiden Very Happy Hemen bütün izlenimlerini unutsunlar Very Happy

Ve Salı günü, 600 sayfalık kitabı buldum okul kütüphanesinde! Hemen aldım, üstelik almak için Diablo 2'yi tek günde bitirdim, dersleri dinlemedim Very Happy Neyse, ve hiç de beni şaşırtmadı.

Kitap, 300 sayfalık hâli ile aynı konu aralığını anlatmasına rağmen, ÇOK daha ayrıntılı anlatmış.Çrneğin küçük kitapta, intikamları, yarı-yarıya tesadüflere bağlarken, asıl kitapta, Edmond Dantes'in ne çabalar ile bu tesadüfleri ayarlarığını görüyor ve ona hayran kalmaktan kendinizi alamıyorsunuz.

İsterseniz Spoiler sayılmayacak bir şekilde hikayenin başını anlatayım.Ama isteyenler, belki kitabın "arka kapak" yazısı olabilecek bu yazıyı okumayabilirler.

"Edmond Dantes, bir gemide ikinci kaptandır.Gemisi Marsilya'ya dönerken, kaptan beklenmedik bir şekilde ölür, ölmeden önce bir mektup verir Edmond'a, ve onu Elbe Adası'nda Napolyon'a götürmesini emreder.Fakat bu olaylara şahit olan bir adam vardır, geminin hesap uzmanı Danglars, ve gemide kaptan olmayı arzulayan, hırslı Danglars.

Edmond memleketine dönünce, hemen sevgilisi Mersedes'e koşar.Fakat Mersedes'in yanında Mersedes'in kuzeni olan ve Mersedes'e âşık olan, Fernand'ı bulur.Kıskanır fakat belli etmez, Fernand Edmond'u öldürmek ister ama Mersedes izin vermez.

Ve babasının yanına gider, babası komşusuyla kavga etmiştir.Ev sahibiyle, Kadrus ile.Ve Kadrus Edmond'dan nefret eder.

Ve düğün günü gelir çatar.Ama düğünde beklenmedik bir şekilde askerler içeri dalar.Ve Edmond Dantes'i savcı huzuruna götürür.Aslında Edmond'u hapse gönderen, bir mektuptur.Edmond'u kıskanan üç kişinin gizli bir imza ile yazdığı, Edmond'un Napolyon ajanı olduğunu ihbar eden bir mektup.

Sonra Savcı Edmond'u özelden görmek ister, Edmond karşısına çıkar, ve savcı Edmond'dan mektubu ister.Edmond ne bilsin! Verir, ve savcının yüzünün solduğunu görür.Fakat saf Edmond, durumu anlamaz.

Ve İf şatosuna gönderilir.Orada, düşündükçe durumu öğrenir.Kendisine bütün bunları yapan 4 kişiden, Savcı Vilfor, Memur Danglars, balıkçı Fernand, ve terzi Kadrus intikam almaya, hapisteki süre boyunca yemin eder.

Kitap Edmond'un hapisten kaçısını, zengin oluşunu, ve intikamını anlatıyor.

İsteyenler için Spoiler verebilirim kitabın tadını kaçırmayacak, aksine heyecanlandıracak şekilde.

The reason we're successful, darling? My overall charisma, of course.

I never thought of myself as the leader. The most important person, perhaps.

-Freddie Mercury
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteYahoo MessengerMSN Messenger
    Firble
    Forum Yöneticisi

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 9:45 pm Reply with quoteBack to top

Spoilerlar onemli degildir benim icin zaten kitaplarin da sonuna bakiyorum ara sira... Ama yine de sitenin spoiler koruma sistemi ile verirsen her halde daha iyi olur...

Cok kucukken okumustum.... Fotograf kareleri gibi sahneler hatirliyorum.

Ama demek ki beni etkilemis ki hatirliyorum. Gerci cok daha net hatirladigim kitaplar da var ayni donemden...

Back to top View user's profileSend private message
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Fri Dec 05, 2008 10:12 pm Reply with quoteBack to top

Edmond senin o kitabı sevdiğin ve çok beğendiğin belli ki sevilmeyecek bir kitap değil.

Kitap Alexander Dumasın en iyi yapıtlarından biri. Bldiğim kadarıyla 18 bölüm olarak yazıldı 1800 lü yıllarda. Ayrıca kitabın geçtiği cografyada çok güzel.( Fransa, İtalya ve Akdeniz)
    Bende bu kitabın 720 sayfalık olanını okudum içinde türklerden de bahsettiğini nerdeyse o zaman anladım diyebilirim.
    Tepedenli Ali Paşadan bahsediyordu galiba.
    Okumayan olduğunu sanmıyorum ve herkesin okumuş olması gereken muhteşem bir kitap...
    Back to top View user's profileSend private messageSend e-mailVisit poster's websiteMSN Messenger
    Lord_Feanor
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 09, 2009 9:48 pm Reply with quoteBack to top

maalesef bende de bulunan 600 sayfalık veya 700 küsür sayfalık çeviriler de bu kitabın özeti Smile geçenlerde ithaki nin 1054 sayfalık tam çevirisini buldum ve aldım. yazı karakteri küçük olmasına rağmen kitap gayet kalın ve bittiği zaman içinizde herhangi bir eksiklik bırakmıyor AlkıÅ? içimde hapse girip kaçma isteği uyandıran bu büyük eseri herkese tavsiye ediyorum Very Happy

Ne kanun, ne sevgi, ne de çatılmış kılıçlar<br>Dehşet, yaralar, felaketin kendisi bile olsa<br><div>Koruyamayacaktır Fëanor ve Fëanor'un soyundan<br>Saklayan, kendine alan, ellerinde tutan</div><div>Bulan ya da kaçıran kişiy
    Back to top View user's profileSend private messageMSN Messenger
    Aegron Linwelin
    Kullanıcı
    Kullanıcı

PostPosted: Mon Mar 09, 2009 11:12 pm Reply with quoteBack to top

Aslında dediğin gibi kitapların uzun ve kesintisiz çevrileri daha hoş oluyor. Bir bütünün parçalarını bölmek gibi özet daha çok....

Yazarın üslup ve diğer unsurlarınıda uzun basımlarında daha iyi hissedebilir ayzar hakkındaki görüşlerimizi ortaya koymada daha yaralı olabilir.....

Post new topicReply to topic

Jump to:   

View next topic
    View previous topic
    You cannot post new topics in this forum
    You cannot reply to topics in this forum
    You cannot edit your posts in this forum
    You cannot delete your posts in this forum
    You cannot vote in polls in this forum