Frp World Ana Menü
 • Frp World
  » Anasayfa
  » Forum
  » Anketler
  » Akademi
  » Kitap Tanıtımları
  » Haber Arşivi
  » Haber Gönderin
  » Makale Gönderin

 • Üyelere Özel

 • Kişisel
  » Hesabınız
  » Özel Mesajlar
  » Üye Listesi
  » Üye Arama
  » Siteden Çıkış

 • Site Bilgileri
  » Top10
  » Site Hakkında Yorumlarınız
  » İstatistikler
  » Destekleyen Siteler

 • Kullanıcı Menüsü
  Hoşgeldin, Diyar Gezgini
  Üye Adı
  Şifre
  (Kayıt Ol)
  Üyelik:
  Son Üye: LaurenceVs
  Bugün: 23
  Dün: 65
  Toplam: 84579

  Şu An Bağlı:
  Ziyaretçi: 2330
  Üye: 0
  Toplam: 2330

  OLASILIKSIZ (Adam Fawer)

  Tavlada olma ihtimali küçük şeyler devamlı
  olduğu için hiç yenildiniz mi? Peki buna şanssızlık mı dediniz? Peki ya
  “şans” ne demek diye hiç düşündünüz mü? Ya da hiç şansı sadece olasılık
  terimleriyle ifade etmeyi denediniz mi?  Sanırım Adam Fawer bunu denemiş ve aklına gelen şans tanımından yola çıkan “Olasılıksız (Improbable)” isimli bir kitap bile yazmış. Kitap aslında bir işletmeci olan yazarın ilk ve şimdilik tek kitabı. Kitabın hem yurt içinde, hem de yurt dışında satışları iyi gözüküyor ve okuduğum pek çok yorumu da oldukça olumlu.

  Kitabı okumayı düşünenlerin keyfini kaçırmadan kitaptan biraz bahsetmek gerekirse kısaca Amerika'da bir kaç bilimle içli-dışlı insanın “şans, kader ve zaman” kavramları üzerine bir buluş yapması ve ardından başlayan kovalamacayı anlattığını söyleyebiliriz.

  Olasılıksız'da Fawer bolca ve tecrübeli bir şekilde olay tasfiri yapıyor ve pek çok hareketi gözünüzün önünde çizgi roman parlaklığıda canlandırmanızı sağlıyor, fakat iş geri kalan durağan tasfirlere gelince, örneğin mekan, his ya da karakter tasfirleri Fawer oldukça amatör davranıyor. İsimleri belli olan karakterler dışında hiçbir karakterin asla tasfiri yapılmadığı için taksi şoförü ya da temizlikçi gibi karakterlerin neye benzedikleri sadece sizin hayal gücünüze kalmış oluyor. Dahası eğerki kitabın ilerilerinde kimse orada birbirine yumruk sallamayacak ya da kurşun yağdırmayacaksa o mekanların tasfirlerini de asla öğrenemiyoruz.

  Kitabın eleştirilerinde en çok övülen yönü bilimsel gerçekleri kullanması ve hikayesini bunların üzerine inşa etmesi. Aslında bu özellik benim de hoşuma gitmesine rağmen bu gerçekleri okuyucuya anlatmayı amaçlayan gereksiz derecede uzun diyaloglar, bir süre sonra gülünçleşecek kadar garip konuşmalar haline geliyor ve Fawer'ın tüm karakterleri sanki kara tahtanın önüne geçip size ders anlatır bir hale geliyorlar.

  Bu saydığım eksiklerin yanında eşsiz bir hayal gücünün değil ama uzun ve oldukça başarılı bir araştırmanın sonucu olduğu belli olan “HerAn” ve “toplu bilinç” kavramları bile kitaba bir göz atmanızı tavsiye etmeme yeterli. Bir de Fawer bu kavramlar bir anda açıklanmak yerine kitaba yaysaymış, kitabın ortalarından sonra “Bu kitap bitti, niye daha 150 sayfa okumak zorundayımki?” hissine kapılmanızı da engellemiş olurdu sanırım.

  Bence herşeye rağmen bir göz atmanız iyi olabilir, en azından istatistik ve kuantum fiziği hakkında bir iki popüler bilgi daha öğrenmiş olursunuz ve arkadaşlarınıza ne kadar entellektüel olduğuzu göstermek için sık sık bunlardan bahsedebilirsiniz.


  DamnedLord
  Copyright © FRP World © Fantezi Edebiyat ve FRP sitesi T�m haklar� sakl�d�r.

  Yay�nlanma:: 2007-03-04 (6578 okuma)

  [ Geri Dön ]
   
  FRPWorld.Com ülkemizdeki fantezi edebiyatı ve frp sevenleri bir araya getirmeyi amaçlayan bir web sitesidir. 2003 yılında kurulmuş olan sitemiz kullanıcı ve yöneticilerimizin katkıları ile büyüyüp Türkiyenin en büyük frp sitelerinden birisi olmuştur. Galerisi, indirilecekler kısmı, akademisi, yazarları ile sitemiz tam bir frp hazinesidir. FRPWorld sizin de desteklerinizle böyle olmaya devam edecektir. FRP'nin doyumsuzca yaşandığı bu diyara hoş geldiniz.

  FRPWorld, yeni bir frp dünyası


  Sitede bulunan yazı, doküman ve diğer içerikler siteye ait olup başkaları tarafından kopyalanması, dağıtılması ya da ticari amaçla kullanılması yasaktır.
  Siteye yapmış olduğunuz katkılar frpworld.com'un olup bunları yayınlama ya da yayınlamama hakkı site yöneticilerine aittir.


  Sayfa Üretimi: 0.48 Saniye